Siła natury, czyli jak aloes wpływa na kondycję skóry i włosów

2021-06-04
Siła natury, czyli jak aloes wpływa na kondycję skóry i włosów

Aloes to roślina, która ma bardzo mocna właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, a także przeciwgrzybiczne. W swoim składzie zawiera bardzo dużo kluczowych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu aminokwasów, witamin, związków mineralnych, a także składników aktywnych.

Jest wykorzystywany w kosmetykach i suplementach diety. Warto wiedzieć, że jego wykorzystanie przez człowieka nie jest niczym nowym. Z języka łacińskiego Aloe Vera – to roślina, która była znana i wykorzystywana w celach leczniczych już 5 tysięcy lat przed naszą erą. Między innymi przez Chińczyków, Indian, Chińczyków, Hindusów, Babilończyków, czy oczywiście Greków i Rzymian.

Pierwsze zapisy o aloesie oraz jego leczniczych właściwościach pojawiły się w starożytnych pismach Sumerów ok. 1700 lat przed naszą erą. W wielu cywilizacjach był uważany za symbol życia, różne religie wykorzystywały go w swoich obrządkach.

Działanie aloesu było cenione w tak ogromnym stopniu przez starożytnych, że sam Aleksander Wielki zboczył ze swojej trasy podbojów, aby podbić odległą od jego imperium wyspę Sokotra – tylko po to, aby mieć dostęp do rosnącego na niej aloesu oraz jego niezwykłych właściwości leczniczych.

Roślina ta znajdowała się w późniejszym okresie na regularnym wyposażeniu żołnierzy Imperium Rzymskiego, aby wiele wieków później towarzyszyć Krzysztofowi Kolumbowi podczas jego wyprawy podczas, której odkrył on dla Europy kontynent amerykański. Innymi słowy – historia aloesu jest tak samo niezwykła, jak jej wspaniałe właściwości lecznicze.

Najczęściej wykorzystywaną częścią tej niezwykłej rośliny są jej liście ze względu na zawartość takich związków fenolowych, jak antrony, fitosterole, alkaloidy, beznen czy antrachinony oraz wiele innych. Wszystkie wyróżniają się przede wszystkim swoją aktywnością przeciwutleniającą. Aloes to także bardzo dobre źródło aminokwasów, które wpływają pozytywnie na działanie układu trawiennego.

Jakie są właściwości aloesu?

Sok z aloesu wykorzystywany jest do łagodzenia problemów z trawieniem, a miąższ z tej rośliny wykorzystuje się do leczenia ran i ograniczaniu blizn.

Wyróżniającą się cechą aloesu jest jego działanie nawilżające, regenerujące i łagodzące. Oczywiście ogromnym zainteresowaniem współczesnej medycy i kosmetologii cieszą się także jego właściwości lecznicze, a także odmładzające.

Ze względu na zawartość kwasów tłuszczowych i witamin z grupy B – aloes ma działanie bardzo intensywnie wspierające osłabiony organizm, pozwala leczyć rany, nawilżać skórę. Cały czas bada się kolejne potencjalne, pozytywne działania aloesu, które wiążą się z kolejnymi informacjami na temat niezwykłego działania tej rośliny.

Zastosowanie aloesu w kosmetologii

Bardzo ważnym zastosowaniem aloesu są różnego rodzaju kosmetyki naturalne. Jednym z przykładów mogą być różnego rodzaju szampony oraz preparaty do włosów, które w ogromnym stopniu wzmacniają strukturę włosa, pomagają ograniczać lub całkowicie zapobiegać wypadaniu włosów, a także w bardzo dużym stopniu wspomagać proces odbudowy włosów.

Kosmetyki naturalne z aloesu, jeżeli chodzi o ich zastosowanie do włosa – sprawiają, że włosy stają się przyjemne i miękkie w dotyku, dużo łatwiej się je rozczesuje. Tego typu kosmetyki naturalne działają również w taki sposób, że w przypadku ich regularnego stosowania, w znaczącym stopniu ograniczają nieprzyjemne zjawisko rozdwajania się końcówek włosów.

Bardzo dobrze sprawdzają się także kosmetyki Laboratorium Ava, które wpływają między innymi na błyskawiczne nawilżanie skóry. Warto też zwrócić uwagę na sposób, w jaki kosmetyki Laboratorium Ava wpływają na regenerowanie się skóry – które jest zdecydowanie szybsze niż w przypadku kwasu hialuronowego. Co ważne takie kosmetyki, jak kosmetyki Laboratorium Ava są bardzo dobrze poznane i bezpieczne ze względu na to, że aloes jest wykorzystywany, jako czynny składnik przez ludzkość już od tysięcy lat.

Kosmetyki z aloesu pozwalają na poprawienie struktury skóry, pomagają zapobiegać jej uszkodzeniom, mogą również pomóc w przypadku nadmiernej ekspozycji skóry na promieniowanie UV. No i rzecz jasna służą one do zachowania, jak najdłuższego – młodego wieku skóry, co ma ogromne znacznie praktycznie dla każdego, kto chce o siebie zadbać.

Czy są jakieś skutki niepożądane wykorzystania aloesu?

Prowadzono na ten temat dużą ilość wieloletnich badań. W końcu jest to jedna z substancji, która jest wykorzystywana w bardzo dużej ilości kosmetyków, szamponów, mydeł, środków spożywczych, które mają za zadanie wpływać w pozytywny sposób na całokształt naszego zdrowia, pięknego wyglądu i dobrego samopoczucia.

W efekcie możemy być pewni, że aloes jest jedną z najbardziej bezpiecznych substancji, jakie można sobie wyobrazić. Oczywiście tak samo, jak w przypadku każdej substancji, minerału, czy składnika kosmetologicznego – należy mieć świadomość, że nadmiar nigdy nie jest wskazany, a kluczowe dla osiągnięcia możliwie, jak najlepszych efektów, jest zachowanie odpowiednich proporcji i umiaru.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021
pixel