Składy kosmetyków – jak je czytać? INCI bez tajemnic
Czy kupując kosmetyki zwracasz uwagę na ich skład? Przyzwyczailiśmy się już do czytania etykiet żywności, jednak z kosmetykami jest nieco inaczej. Wiele osób wciąż ma problem z określeniem co dokładnie kryje się w ich ulubionych produktach. Tajemniczo brzmiące nazwy, znajdujące się na opakowaniu, często niewiele nam mówią. Czy wiesz czym jest INCI i jak rozszyfrować składy kosmetyków? Jeśli nie, czas to zmienić! To bardzo przydatna wiedza. Pomoże Ci w przyszłości jeszcze lepiej dobierać produkty kosmetyczne.
Składy kosmetyków – co musisz o nich wiedzieć?
Producenci są zobowiązani do podawania listy wszystkich użytych w kosmetyku substancji na opakowaniu. Jeśli natomiast jest ono zbyt małe, do produktu musi być dołączona ulotka. Warto nauczyć się czytać składy kosmetyków, nawet jeśli z początku wydaje się to skomplikowane ze względu na obco brzmiące łacińskie nazwy użytych substancji. To ważne, by składy podawane były w formie INCI, jednak niektóre firmy kosmetyczne zamieszczają dodatkowo listę w języku polskim i jest to bardzo ciepło przyjmowane przez klientów i budzi zaufanie do producenta. Czytając składy kosmetyków również po polsku, mamy przekonanie, że nie ma on nic do ukrycia.
Czy prawdą jest, że nim krótsze składy, tym lepiej? Niekoniecznie. Chociaż zdecydowanie łatwiej w takim przypadku określić jakie dokładnie składniki znajdują się w środku produktu, może to jednocześnie oznaczać małą zawartość wyciągów roślinnych i substancji aktywnych, które znacząco poprawiają stan skóry i włosów. Krótki skład jest zaletą dla alergików, dla których każdy dodatkowy składnik jest potencjalnie uczulający. Jeśli Ty również zmagasz się z różnego typu alergiami, z pewnością ważne jest dla Ciebie, by nauczyć się nazw składników, które Ci nie służą. Wiedząc czego szukać w składzie INCI, będziesz mógł uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji.
INCI – co to znaczy?
Skrót INCI pochodzi od International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, co oznacza Międzynarodowe nazewnictwo składników kosmetycznych. System został opracowany, by ujednolicić nazwy składników, tak by mogły być czytane w różnych miejscach na świecie. Łatwo sobie wyobrazić jak trudna byłaby sytuacja, gdyby każdy producent umieszczał skład wyłącznie w swoim języku.
Dzięki INCI z łatwością można rozszyfrować składy kosmetyków. Zasada jest taka – nazwy substancji chemicznych podawane są po angielsku, natomiast nazwy roślin po łacinie. Istotna jest również kolejność. Składniki wyliczane są malejąco, co oznacza, że na pierwszych miejscach zawsze znajdują się substancje, których jest najwięcej. W przypadku stężenia poniżej 1% kolejność składników może być losowa, muszą jednak one znajdować się na końcu.
Korzyści nauki rozumienia składów kosmetyków
Na pewno wiesz, że dobieranie kosmetyków idealnych to często długa i żmudna droga metodą prób i błędów. Masz nadzieję, że analiza składów kosmetyków znacznie ją ułatwi? Analizując skład INCI, możesz z łatwością odrzucić produkty, które nie służą Twojej skórze lub włosom, przykładem mogą być substancje komedogenne, czyli przyczyniające się do powstawania zaskórników. Jeśli masz cerę skłonną do zanieczyszczana i rozwoju niedoskonałości, unikanie takich składników powinno wejść Ci w krew. Z kolei odnajdując na liście lubiane składniki, podnosisz znacznie szansę na znalezienie najlepszych dla cery i włosów produktów. Niektórzy właśnie w ten sposób szukają produktów dla siebie, poprzez składnik-klucz, na którym im zależy.
Niestety, sama analiza składu INCI nie zawsze jest skutecznym kryterium, nawet mając wiedzę wciąż musisz wypróbować działanie kosmetyku na sobie. Istotne są proporcje, wzajemne działanie na siebie składników i wiele innych czynników, które przekładają się na stworzenie kosmetyku idealnego właśnie dla Ciebie. Świetnie, jeśli producent oferuje możliwość korzystania z próbki, jednak najczęściej warto używać produktu przez pewien czas, by dać szansę skórze lub włosom na przyzwyczajenie się. Dla wielu osób istotne jest również unikanie w składzie substancji syntetycznych. Grupa świadomych konsumentów, wybierających kosmetyki naturalne wciąż rośnie. Jeśli zaczniesz regularnie czytać listy INCI, szybko zauważysz, że najpopularniejszych składników wcale nie jest tak dużo. Ani się obejrzysz, a będziesz dobrze rozumieć wszystko, co czytasz. To prawie jak nauka nowego języka! Z łatwością będziesz omijać substancje, które Ci nie odpowiadają, takie jak konserwanty lub drażniące silne detergenty. Jeśli jesteś osobą wrażliwą, powinno to mieć dla Ciebie duże znaczenie.
Obecnie wystarczy dostęp do Internetu, żeby w prosty sposób sprawdzić każdy składnik kosmetyku. Dodatkowym ułatwieniem są tak zwane lupy kosmetyczne, w których można prześwietlić cały skład i uzyskać informacje jaką funkcję pełni każda substancja.
Składy kosmetyków - jak czytać?
Bardzo często na pierwszym miejscu w kosmetyku znajduje się woda. W płynnych kosmetykach jest jej więcej, może być jej nawet 90%, w treściwych produktach takich jak kremy, będzie jej mniej (a może nie być jej wcale). Kluczowe są jednak oczywiście substancje, które znajdują się w składach kosmetyków zaraz po wodzie. Najłatwiej nauczyć się czytania składów kosmetyków, rozpoznając charakterystyczne słowa, takie jak:
- Alcohol – mogą to być alkohole tłuszczowe, które są pożądane w kosmetyku (Ceterayl Alcohol, Cetyl Alcohol) lub też silnie wysuszające (Alcohol i Alcohol Denat.)
- Extract – ekstrakty z różnego rodzaju roślin, na przykład kwiatów i ziół
- Glycol – glikole, które należą do grupy alkoholi, jeśli jest ich bardzo dużo, można uznać je za tani wypełniacz, jeśli są małym dodatkiem, pomagają przyswajać składniki z kremów
- Oil – najczęściej są to oleje i olejki roślinne, korzystne dla skóry i włosów, niekorzystny jest natomiast Mineral Oil
- Acid – kwasy, które mogą mieć bardzo różne funkcje w kosmetyku, w zależności od stężenia (najczęściej nawilżają lub złuszczają)
- Ceteth, Ceteareth, Laureth – są to emolienty, natłuszczające skórę
- Hydrosol, Flower Water – hydrolaty, wody kwiatowe, które wzmacniają pozytywne działanie kosmetyku
Tych składników unikaj
Wybierając naturalne kosmetyki do włosów, ciała i twarzy renomowanych firm, unikasz ryzyka trafienia na kontrowersyjne składniki. To dlatego warto zaopatrywać się w kosmetyki w sklepie ekologicznym. Musisz jednak pamiętać, że wszystkie kosmetyki, które znajdziesz na półce w jakimkolwiek sklepie są uznane za bezpieczne. Substancje, które na niektórych mogą zadziałać niekorzystnie, nie powinny być niebezpieczne dla zdrowia w stężeniu, w jakim zostały dodane do produktów. Wiele z nich może jednak działać na skórę drażniąco i pogarszać jej stan i choćby z tego powodu warto ich unikać, szczególnie w składach kosmetyków dla dzieci oraz alergików.
Najpopularniejsze składniki, które budzą kontrowersje to:
- Butylated Hydroxyanisole
- Butylated Hydroxytoluene
- Cocamide DEA
- Donory formaldehydu
- EDTA (Disdiodium, Tetrasodium)
- Iodopropynyl Butyl Carbamate
- Isobutane
- Methylchloroisothiazolinone
- Methyllisothiazolinone
- Parabeny
- PEG
- Phenoxyethanol
- Triclosan Triethanolamine
Składy kosmetyków do włosów
Każda włosomaniaczka i włosomaniak powie Ci, że przy pielęgnacji włosów składy kosmetyków mają wyjątkowo duże znaczenie, a istotna jest zwłaszcza równowaga między trzema rodzajami składników: emolientami, humektantami oraz proteinami.
- Emolienty to składniki natłuszczające, w przypadku kosmetyków naturalnych będą to oleje roślinne (Oil) lub woski (Wax), delikatnym emolientem jest też Cetearyl Alcohol. Dodają włosom gładkości i miękkości, a także chronią je przed warunkami atmosferycznymi. W ich przypadku kluczem do sukcesu jest dobranie odpowiednich emolientów do porowatości włosów.
- Proteiny to składniki budujące włos, są niezbędne by włosy były piękne i sprężyste. Bardzo łatwo jest je znaleźć w składzie kosmetyku (Protein). Mogą być pochodzenia roślinnego (na przykład z groszku, owsa, pszenicy) lub zwierzęcego (na przykład z mleka lub jedwabiu).
- Humektanty to po prostu substancje nawilżające. Nie oznacza to jednak, że stosując ich bardzo dużo nawilżysz włosy. Jeśli w pielęgnacji zabraknie emolientów, wilgoć z nich wyparuje. Przykłady humektantów w nomenklaturze INCI to: Glycerin, Aloe, Panthenol, Mel, Allantoin.
Dla wielu osób, szczególnie właścicieli delikatnej skóry głowy, ważne są również łagodne naturalne szampony bez SLS, które bardzo skutecznie myją, nie podrażniając skóry.
Składy kosmetyków do twarzy
Na pewno wiesz, że składy kosmetyków do twarzy mogą się bardzo różnić między sobą. Bez względu na to jakie są potrzeby Twojej skóry, żeby cieszyć się skórą pełną blasku wybieraj naturalne kosmetyki do twarzy. Pamiętaj, że warto używać innych kremów o różnych porach roku – zimą bardziej treściwych, latem zdecydowanie lżejszych. Gdy temperatura spada poniżej 0°C, wybieraj kremy całkowicie wolne od wody (INCI: Aqua). Latem szukaj natomiast substancji silnie nawilżających takich jak na przykład kwas hialuronowy (Hyaluronate Acid), skwalan (Squalane) lub gliceryna (Glycerin).Do zachowania wilgoci w głębszych warstwach skóry konieczne są również emolienty, w składach kosmetyków do twarzy szukaj zatem dobrej jakości naturalnych olejów roślinnych.
Żeby skutecznie uwolnić skórę od wszelkich zabrudzeń, nie naruszając jej bariery lipidowej, stosuj łagodne środki do demakijażu i oczyszczania takie jak naturalne płyny micelarne, delikatne żele i mleczka. Unikaj w nich zwłaszcza SLS oraz olejów mineralnych. Warto natomiast poszukiwać kosmetyków z ekstraktami i olejami roślinnymi, można nawet oprzeć cały rytuał oczyszczania na naturalnych olejach.
Składy kosmetyków dla dzieci
To właśnie od produktów dla dzieci bardzo często rozpoczyna się przygoda z czytaniem składów kosmetyków i poszukiwaniem tych naturalnych. Mając w domu maluszka o delikatnej, niedojrzałej skórze zdajemy sobie sprawę jak silne substancje myjące mogą na nią zadziałać. W przypadku składów kosmetyków dla dzieci warto unikać wszelkich kontrowersyjnych składników i wybierać produkty o prostym, naturalnym składzie. W przypadku najmłodszych warto unikać również środków zapachowych.
Sięgając po naturalne kosmetyki dla dzieci sprawdzonych firm, będziesz mieć pewność, że skóra Twojego dziecka będzie zadbana. Delikatne substancje oczyszczające i pielęgnujące woski, ekstrakty i oleje zabezpieczą jej wszystkie potrzeby.