Tampony i podpaski ekologiczne -zdrowy wybór

2017-08-23
Tampony i podpaski ekologiczne -zdrowy wybór

Tampon ekologiczne i podpaski – zdrowy wybór

Tampony i podpaski to produkty, po które kobiety muszą sięgać przez wiele lat. Ponieważ mają kontakt z ciałem w intymnych i niezwykle wrażliwych miejscach, jest bardzo ważne żeby były wykonane z naturalnych materiałów, które zapewnią skórze odpowiednie oddychanie i nie będą miały negatywnego wpływu na zdrowie użytkowniczek. Tymczasem konwencjonalne podpaski są często wykonane głównie z plastiku!  Abstrahując od spraw zdrowotnych, nietrudno sobie wyobrazić jak duże jest to obciążenie dla planety. Nie jest to jednak smutna konieczność, można bowiem sięgnąć po tampony lub podpaski ekologiczne, dzięki którym i my i Matka Ziemia będziemy mogły odetchnąć z ulgą.  

Co kryje się w konwencjonalnych produktach

Problem zaczyna się już na etapie produkcji. Podpaski i tampony są najczęściej wytwarzane z uprawianej konwencjonalnie bawełny, tak zwanego sztucznego jedwabiu, celulozy i plastiku. Są również bielone chlorem, by lepiej wyglądały i dawały poczucie, że jest to produkt czysty i sterylny. Uprawy bawełny są jednym z najbardziej opryskiwanych, ilości pestycydów które w siebie wchłaniają są ogromne. Oczywiście ze szkodą dla środowiska naturalnego i osób pracujących na polach. W podpaskach i tamponach mogą znajdować się dioksyny, czyli silnie rakotwórcze i toksyczne substancje chemiczne. Są one również dużym zagrożeniem dla środowiska. Jakby tego było mało, często w celu uatrakcyjnienia produktu dodaje się do niego jeszcze różne substancje chemiczne, na przykład zapachowe lub takie, które według zapewnień mają sprawić, że podpaska będzie łagodniejsza dla skóry. Podpaski i tampony swoją chłonność zawdzięczają często tzw. super-absorbującym pudrom (Super Absorbing Powders), które są pochodnymi ropy naftowej, a ich używanie może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia kobiety. Wszystko to może prowadzić do alergii przy kontakcie z takimi produktami, a także do nawracających infekcji miejsc intymnych. Warto dodać, że im cieńsza jest podpaska, tym więcej może być w niej chemicznych pochłaniaczy wilgoci.

Przykre konsekwencje dla środowiska naturalnego

Oprócz obciążającego środowisko procesu produkcji istotne jest również co się dzieje z podpaskami i tamponami później. W czasie swojego rozkładu uwalniają do ziemi wiele toksycznych dla środowiska i ludzkiego zdrowia substancji. Część z nich jest wyrzucana do kanalizacji i bywa połykana przez zwierzęta, co prowadzi do ich zatrucia i śmierci. Jeśli wyobrazimy sobie ile kobiet na świecie przez wiele lat stosuje regularnie podpaski i tampony, możemy wyobrazić sobie również tę górę odpadów. A także uwalniające się z nich do wody i ziemi całymi latami toksyny.

Rozwiązaniem są tampony i podpaski ekologiczne

Co ma w takim razie zrobić kobieta, która jest już świadoma tego jak dużym obciążeniem dla środowiska i jej własnego zdrowia są jednorazowe konwencjonalne środki higieniczne? Najwygodniejszym i najprostszym rozwiązaniem tego problemu jest sięgnięcie po tampony lub podpaski ekologiczne. Są wygodne, biodegradowalne, nie wywołują reakcji alergicznych, ani  żadnych innych niepożądanych objawów. Dzięki nim możemy być spokojne o nasze zdrowie i planetę. Tampony i podpaski ekologiczne to produkty wykonane z organicznej bawełny, a więc bez użycia pestycydów, nie zawierają środków chemicznych i nie są bielone chlorem. Jednocześnie dzięki temu że materiały użyte do ich wykonania są najwyższej jakości, również komfort użytkowania jest bardzo wysoki – są miękkie, oddychające, przyjemne dla skóry, nie odparzają jej. Bawełna jest również bardzo chłonna, nie ma zatem mowy o przeciekach.

Plusy ekologicznych środków higienicznych

 • Z certyfikowanej ekologicznej bawełny – bawełna jest naturalnym materiałem, bardzo lubianym przez skórę. Problemem mogą być jedynie pestycydy używane przy uprawie, ale w przypadku ekologicznego produktu problem ten nie istnieje.
 • Wolne od chloru – chlor może powodować silne reakcje alergiczne, ale również sprawia że wydzielają się szkodliwe dioksyny.
 • Całkowicie wolne od plastiku i innych sztucznych substancji mających wpływ na nasze zdrowie i druzgoczących środowisko naturalne.
 • Biodegradowalne, a często mogą być nawet kompostowane.
 • Wyjątkowo miękkie – bawełna, szczególnie ta ekologiczna, jest bardzo miękkim i przyjemnym dla skóry materiałem, z którym kontakt chyba każdy lubi. Dlaczego odmawiać go sobie w tak wrażliwych, delikatnym miejscach?
 • Oddychające – dzięki temu nie powstają odparzenia, nie rozwijają się również bakterie i grzyby.
 • Hipoalergiczne – ze względu na brak substancji chemicznych, które mogłyby wchodzić w reakcję z delikatną błoną śluzową.
 • Odpowiednie dla wegetarian, ponieważ nie zawierają jakichkolwiek „podejrzanych” substancji, tylko naturalne roślinne materiały, nie są także testowane na zwierzętach na żadnym etapie produkcji.
 • Rekomendowane przez ginekologów, którzy często zdają sobie sprawę z tego, że przyczyna nawracających infekcji miejsc intymnych leży w niewłaściwych nawykach higienicznych.
 • Bardzo skuteczne – bawełna może pochłonąć dwudziestokrotność swojej wagi.
 • Ekologiczne tampony nie gubią włókien ze względu na doskonałe, naturalne materiały użyte do produkcji, zamiast tanich sztucznych. Niektórzy producenci żeby uniknąć tego problemu, a nie zwiększać kosztów używają ochronnie polipropylenu na zewnątrz tamponu. Oczywiście nie jest on obojętny dla zdrowia, a jest to część, która ma bezpośredni kontakt z błoną śluzową.  

Wybór takich środków higienicznych jest spory, możemy znaleźć tampony i podpaski ekologiczne w różnych rozmiarach, w zależności od potrzeb.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2017
pixel