Wyjątkowa zielona herbata – sencha

2020-07-10
Wyjątkowa zielona herbata – sencha

Herbata sencha - zdrowy napar

Herbata sencha jest obecnie jednym z najlepiej znanych i najbardziej lubianych rodzajów zielonej herbaty na całym świecie. Początki jej spożywania datuje się już na początek XVIII wieku. Pochodzi z Japonii i tam jest zdecydowanym faworytem – to najczęściej uprawiana i wybierana herbata w tym kraju. Dlaczego Japończycy tak bardzo ją cenią? Z pewnością jedną z przyczyn jest jej wyjątkowy smak i aromat, ale także fakt, że bezsprzecznie przejawia sencha właściwości prozdrowotne, można więc śmiało uznać ją za element wartościowej diety sprzyjającej długowieczności i dobremu samopoczuciu.

Nazwa herbaty senchy oznacza dosłownie „herbatę duszoną”. Wzięła się ona ze specyficznego procesu, który pozwala uzyskać ten powszechnie ceniony susz. Po zbiorze liście są traktowane gorącą parą wodną i dopiero później suszone i zwijane w charakterystyczne „igiełki”. Przeprowadzony bezpośrednio po zbiorze proces pozwala zatrzymać fermentację i dzięki temu zachować delikatny, słodki smak oraz aromat herbacianych liści.

Herbata zielona sencha – właściwości i działanie

Japońska sencha, tak uwielbiana przez mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni, jest herbatą dość mocną, zawiera stosunkowo dużo kofeiny. Istnieje wiele jej odmian, jednak każda z nich charakteryzuje się intensywnym, złożonym smakiem i ciekawym aromatem, który zachęca jej wielbicieli do regularnego picia kolejnych filiżanek tego przyjemnego naparu. Liście herbaty senchy można rozpoznać po wyglądzie – przypominają igiełki lub źdźbła trawy, które rozwijają się w trakcie parzenia, ukazując swój pierwotny kształt. Napary miewają różne kolory w zależności od odmiany, zazwyczaj są zielono-złote, ale mogą być również żółte lub seledynowe.

Herbata sencha jest wyjątkowo bogata w antyoksydanty, z tego powodu jest uznawana za jeden z najzdrowszych napojów na świecie. Antyutleniacze, których zdaniem jest wyłapywanie wolnych rodników mają wpływ na cały organizm i są ważnym elementem diety sprzyjającej zdrowiu całego organizmu oraz długowieczności. W herbacie tej znajdziemy również witaminy oraz liczne inne związki, które wpływają m.in. na stan pobudzenia, picie naparu z japońskiej senchy dodaje energii, a jednocześnie nie powoduje nadmiernego pobudzenia ani nie wywołuje wewnętrznego niepokoju. Herbata sencha pomaga skupić się na pracy, jest także wymarzoną towarzyszką chwili relaksu. Substancje w niej zawarte poprawiają samopoczucie, czyniąc nas gotowymi do działania i pogodnie nastawionymi do otaczającej rzeczywistości.

Sencha jako herbata zielona jest polecana diabetykom, którym pomaga regulować poziom cukru we krwi, a także osobom zmagającym się z problemami trawiennymi lub podwyższonym poziomem cholesterolu. Uważa się ją za istotny element profilaktyki antynowotworowej oraz chorób serca. Warto również wiedzieć, że herbata sencha sprzyja odchudzaniu ze względu na polifenole, które przy regularnym spożywaniu przyspieszają spalanie tłuszczu w organizmie, wspomagając w ten sposób walkę ze zbędnymi kilogramami. Wszystko to czyni senchę herbatą idealną dla wszystkich osób, które chcą prowadzić zdrowy i zrównoważony tryb życia.

Japońska sencha – parzenie

Żeby móc uzyskać napar z senchy o właściwościach prozdrowotnych i jednocześnie uwolnić pełnię smaku i aromatu, trzeba wiedzieć jak umiejętnie przeprowadzić proces parzenia. Nie warto robić tego w pośpiechu, nie dostosowując temperatury wody do konkretnego suszu, zalewanie go wrzątkiem mija się z celem. W pierwszej kolejności istotne jest zadbanie o jakość kupowanej herbaty, oczywiście najlepiej zaopatrzyć się w całe liście, nie saszetki i użyć zaparzacza. Nie można pozostawiać liści w filiżance czy kubku, ponieważ napar stanie się niesmaczny, a powstające w ten sposób związki będą niekorzystne dla naszego zdrowia.

Zabierając się za parzenie zielonej herbaty senchy najlepsze, co możemy zrobić to szczegółowe kierowanie się informacją, jaką znajdziemy na opakowaniu lub uzyskaną od sprzedawcy, jeśli kupujemy susz na wagę. W tym przypadku każda minuta ma znaczenie, a temperatura może mieć decydujący wpływ na to, jaki napar uzyskamy. Generalnie można przyjąć, że herbatę senchę parzy się w temperaturze ok. 70-80°C przez ok. 1-3 minuty. Jeśli użyjemy temperatury niższej, nasz napar będzie delikatniejszy i słodszy, przy 80°C zazwyczaj będzie nabierał więcej goryczki. Jeśli nie jesteśmy w posiadaniu specjalnego termometru lub czajnika, który podaje temperaturę, można przyjąć, że po zagotowaniu wody i uchyleniu klapy czajnika oczekiwane 80°C uzyskamy po ok. 5-6 minutach. Susz można zaparzać wielokrotnie (przy każdym następnym razie robi się to jednak bardzo krótko, najlepiej nie dłużej niż minutę).

Sencha – herbata o wielu twarzach

Istnieje wiele odmian zielonej herbaty senchy - wiele z nich dostępnych jest w naszym sklepie ekologicznym w Gdańsku lub online. Skąd ta różnorodność? Wynika ona z tego, że na ostateczny smak, wygląd, aromat i moc naparu wpływa wiele czynników. Ważne jest m.in. miejsce uprawy, dokładny czas zbiorów, ewentualne okresowe zaciemnianie roślin, a także sposób obróbki zebranych liści. Dzięki temu mamy szansę raczyć się bogactwem złożonego, głębokiego smaku i aromatu w bardzo różnych, specyficznych odmianach. Odkrywanie różnic i degustowanie coraz to nowych gatunków herbaty senchy może być doskonałym sposobem na urozmaicenie dnia codziennego oraz… ćwiczenie swoich kubków smakowych.

Liście herbaty zielonej senchy różnią się wyglądem w zależności od pory, w czasie której były zbierane – te uzyskane wiosną są nieco ciemniejsze i lekko połyskujące, natomiast zbierane latem są zielonożółte. Herbata sencha zrywana już w kwietniu ma delikatniejszy smak, kiedy liście mają szansę dojrzeć na słońcu, nabierają mocy i wyrazistości.

Wybrane rodzaje japońskiej senchy

Kagoshima

Pochodzi z plantacji w prefekturze Kogoshima. Charakteryzuje się głębokim, lekko słodkawym smakiem, bogatym w umami, dlatego jest bardzo lubiana przez wszystkich, poszukujących tego elementu w swoich posiłkach i napojach. Liście mają wyrazisty, piękny zielony kolor i przypominają igiełki. Zachowują tak intensywną zieleń dzięki odpowiedniej uprawie i umiejętnym zacienianiu roślin.

Parzenie: przez 1-2 minuty w ok. 50-60°C, może być parzona kilkukrotnie.

Fukujyu

Pochodzi z rejonu Shizuoka. To mocna herbata, dzięki której można uzyskać napar o seledynowym kolorze z lekkim oliwkowym odcieniem. Jej smak jest wyrazisty, lekko gorzki, jest bardzo aromatyczna.

Parzenie: ok.1-3 minuty w temperaturze 75-80°C, może być parzona kilkukrotnie

Sakura

Jej nazwa oznacza drzewo wiśni oraz kwiat wiśni. To jedna z najpopularniejszych zielonych herbat smakowych, wygląda i smakuje wyjątkowo. Jej bazą jest herbata sencha, ale dodaje się do niej kwiatów i owoców m.in. wiśni, róży czy piwonii. Tego rodzaju herbatka owocowa wyróżnia się niezwykłym aromatem i owocowo-kwiatowym smakiem, zachowując przy tym wszelkie prozdrowotne właściwości zielonej herbaty.

Parzenie: ok.2-3 minuty w temperaturze ok. 80°C, może być parzona kilkukrotnie

pixel