Zadbać o siebie – co to znaczy i jak to zrobić?

2018-03-30
Zadbać o siebie – co to znaczy i jak to zrobić?

Wydaje się, że współczesny zachodni świat jest zwrócony ku potrzebom jednostki, że każdy myśli tylko o sobie i dba tylko o siebie. Niektórzy mówią, że to czas egoizmu. Tymczasem wciąż mało kto jest naprawdę szczęśliwy. Chociaż mamy wolność, nie czujemy się wolni. Mamy urządzenia oszczędzające nam masę czasu, a jednak brakuje go nam na najważniejsze rzeczy. A może, mimo wszystko, wciąż nie umiemy właściwie zadbać o siebie? I co to znaczy „właściwie”?

Stop ignorowaniu potrzeb

Chociaż uważa się, że jesteśmy egoistami, w gruncie rzeczy większość osób zupełnie ignoruje swoje prawdziwe potrzeby, co nigdy nie kończy się dobrze. To paradoks, można być dla siebie bardzo pobłażliwym, a jednocześnie zupełnie o siebie nie dbać. Mowa nawet o potrzebach zupełnie podstawowych. Przykładem może być kompulsywne objadanie się – czym innym jest zaspokojenie głodu i odżywianie organizmu, a czym innym uleganie wszystkim jedzeniowym zachciankom. To ostatnie nie tylko na dłuższą metę nie daje satysfakcji, ale sprawia, że czujemy się coraz gorzej, fizycznie i psychicznie. Podobnie jest z szukaniem spełnienia w wielu intensywnych, ale powierzchownych relacjach, które nigdy nie zastąpią głębokiego związku zaspokajającego potrzebę bliskości. Wiele osób potrafi długotrwale ignorować nawet tak podstawowe potrzeby organizmu jak sen (nazywając go marnowaniem czasu), tymczasem badania wskazują, że chroniczne niewysypianie się prowadzi do znacznego pogorszenia jakości życia, a nawet może być jednym z powodów depresji.

Co możemy zrobić? Nauczyć się docierać do tego, czego naprawdę nam potrzeba, co sprawia że nasze życie będzie bardziej satysfakcjonujące na wielu poziomach. Zacznijmy dbać o swoje ciało i swój umysł, a one odwdzięczą się dobrym samopoczuciem.

Asertywność

Żeby zadbać o siebie, musimy zatroszczyć się o swoje granice. Każde szczerze wypowiedziane „nie” oznacza „tak” powiedziane swoim potrzebom i swojemu prawdziwemu ja. Kluczem jest tutaj szczerość i uczciwość, nie chodzi nam oczywiście o to, by nie zgadzać się na coś dla zasady, albo z czystej przekory. Po prostu kiedy spotykamy się z pytaniem lub prośbą, musimy wsłuchać się w siebie, a tam będzie odpowiedź. Uczucia takie jak np. gniew pokazują jak na dłoni co jest naruszeniem naszych granic. Co ważne, nie mamy obowiązku tłumaczyć się z odmowy. Nie mamy obowiązku tłumaczyć się z czegokolwiek, chociaż oczywiście, jeśli zależy nam, żeby ktoś zrozumiał nasze stanowisko, możemy to zrobić. Z pewnością spokojne wyjaśnienie drugiej osobie co dzieje się w naszej głowie i jakie mamy przekonania pomaga w budowaniu głębszej relacji.
Jeśli nie mamy zbyt dużego doświadczenia w szczerym wypowiadaniu „nie”, na początku będzie to trudne. Możemy obawiać się, że kogoś obrazimy, albo wręcz stracimy. Często osoby, które zaczynają praktykować szczere „tak” i „nie” robią to bardzo intensywnie, albo nawet gwałtownie, ponieważ przez długi czas czuły się tłamszone. Z czasem jednak wszystko to przychodzi bardzo naturalnie, z większym spokojem i empatią.

Odpowiedzialność

Każdy dorosły człowiek jest odpowiedzialny za zaspokajanie swoich potrzeb i nie może wymagać od innych, żeby robili to za niego. Każdy jest też odpowiedzialny tylko za to, co mówi i robi, a nie za to jak ktoś inny to odbiera. Świadomość tego czyni nas szczęśliwszymi i znacznie ułatwia kontakty z innymi. Kończy się obwinianie, ale też poczucie bezradności, które bardzo osłabia i unieszczęśliwia. Przejęcie odpowiedzialności za siebie, swoje uczucia i całe życie jest podstawowym elementem właściwego dbania o siebie.

Równowaga

Nikt nie jest doskonały, albo patrząc na to inaczej – każdy jest doskonały taki jaki jest. Kluczem do sukcesu jest z jednej strony umieć pokochać tę wyjątkową, niepowtarzalną osobę, którą jesteśmy, a z drugiej starać się być najlepszą wersją siebie. I wiedzieć kiedy odpuszczać, jednocześnie nie pobłażając sobie za bardzo. Brzmi skomplikowanie… i takie jest. W gruncie rzeczy całe życie się z tym zmagamy, starając się balansować tak, żeby się rozwijać, a jednocześnie wciąż czuć z tego satysfakcję i cieszyć się życiem.

Jak skutecznie zadbać o siebie:

·         Znajdź czas na odpoczynek, nawet kiedy jesteś bardzo zajęty. Może to być choćby krótka kąpiel, albo kilka minut spokojnego oddychania z zamkniętymi oczami. Zrelaksowany umysł to dobrze pracujący umysł.
·         Stosuj zasadę „nic na siłę”. Jeśli czujesz, że w tym momencie wszystko idzie jak po grudzie, spróbuj za chwilę lub zupełnie inaczej.
·         Praktykuj wdzięczność. Warto wyrobić sobie taki nawyk i każdego dnia wieczorem, albo w trudnych chwilach myśleć o tym za co możemy być wdzięczni.
·         Ciesz się drobiazgami i pięknymi, ulotnymi chwilami, to one są prawdziwymi przyprawami życia.
·         Spędzaj czas z osobami, które kochasz. Staraj się, żeby wasze relacje były głębokie.
·         Nie marnuj czasu na szkodliwe programy w TV, albo plotkarskie strony w Internecie. Zamiast tego sięgnij po ciekawą książkę, albo film. Jeśli potrzebujesz czystej rozrywki, do której masz prawo (!) – czytaj wesołe książki, oglądaj zabawne seriale, jest tego całe morze.
·         Spędzaj dużo czasu na świeżym powietrzu, najlepiej aktywnie.
·         Odżywiaj się jak najlepiej, ale jeśli jesteś zdrową osobą możesz sobie pozwolić na drobne „grzechy”. Jeśli podstawa diety będzie dobra, organizm poradzi sobie z nadprogramowymi smakołykami np. na przyjęciu.
·         Warto robić dobrze wszystko co mamy do zrobienia, wkładać w to serce, ale jednocześnie nie ma sensu ciągłe dążenie do 100% perfekcji. To jest wypalające. ·         Znajdź swoją pasję. Pamiętaj, że mózg jest plastyczny przez całe życie, w każdej chwili możesz nauczyć się nowych rzeczy i wypracować nowe umiejętności, dzięki którym będziesz czuł się lepiej.
·         Ważną umiejętnością, możliwą do wypracowania, jest elastyczność, dzięki której nie załamujemy się przy pierwszym niepowodzeniu, tylko szukamy nowych dróg. ·         Bądź dla siebie wyrozumiały jak kochający rodzic. Każdy popełnia błędy, sztuką jest wyciągnąć z nich naukę.
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2018
pixel