Zdrowa kolacja, czyli czego jeść, a czego unikać!

Przede wszystkim należy być świadomym tego, jak ogromny wpływ na nasze zdrowie ma to, w jaki sposób się odżywiamy. Obecnie medycyna uznaje, że pożywienie obok genetyki ma kluczowe znaczenie dla długości życia oraz stanu zdrowia, w jakim będziemy się znajdowali.
Zdrowa kolacja powinna być możliwie, jak najlżejsza, tak aby dobrze się strawiła i nie była nadmiernym obciążeniem dla organizmu wtedy, kiedy ma się on szczególnie intensywnie regenerować, a więc podczas snu.
Dobrym pomysłem na taką kolację będą takie elementy żywności, jak warzywa, mięsa, ryby, makaron pełnoziarnisty, kasza, ryż, pełnoziarniste pieczywo. Należy być także świadomym, że najlepszą decyzją będzie zjeść nie kolację nie później niż na 2 godziny przed udaniem się do snu.
Czego nie robić?
Niestety wiele osób żyje w zrozumiałym, ale bardzo niezdrowym schemacie żywieniowym. Kolacja jest dla takich osób najważniejsza, bo często jest jedynym posiłkiem na przestrzeni całego dnia. Taka osoba jest głodna, bardzo głodna i czuje, że musi nadrobić potrzebne kalorie. I właśnie to jest początkiem problemów., pojawiają się słodycze, tłuste potrawy, duża ilość jedzenia i problemy ze snem, a potem dalsze objadanie się w nocy.
Albo w drugą stronę – są osoby, które ulegają mitowi o tym, żeby w ogóle nie jeść na wiele godzin przed pójściem spać i nie mogą w nocy zasnąć z głodu lub budzą się i podjadają dodatkowo w środku nocy.
Prawdą jest natomiast, że to faktycznie śniadanie powinno być najbardziej obfitym posiłkiem w ciągu dnia, a kolacja powinna być raczej lekka niż ciężka. Natomiast wcale nie oznacza to, że powinno się z niej rezygnować. Wręcz przeciwnie. Pozwala ona uniknąć zjawiska nocnego obżerania się.
Czego być świadomym?
Najlepszym wyborem jest żywność ekologiczna. Warto sięgnąć po takie produkty, jak na przykład: Chrupki orkiszowe Bananowe z curry Demeter BIO, Kombucha różana bezglutenowa BIO, Musli 5 zbóż z kawałkami czekolady i prażonymi ziarnami kakao, Kimchi z imbirem i kurkumą pikantne bezglutenowe BIO, czy też Krem z orzechami laskowymi i kakao bezglutenowy fair trade bio.
Oczywiście to tylko drobny fragment kategorii żywność ekologiczna oraz zdrowych produktów z zakresu żywność ekologiczna, które można u nas znaleźć.
Warto wiedzieć, że zdrowa kolacja powinna zawierać około 20% dziennej wartości energetycznej z całego dnia. To znaczy, że jeżeli np. odchudzamy się spożywając 1 800 kcal dziennie, wtedy nasza kolacja powinna wynosić około 360 kcal. Bardzo ważne jest to, że powinna się ona składać przede wszystkim z produktów bogatych w białko oraz warzyw.
Przede wszystkim natomiast należy zrezygnować z wszelkiego rodzaju ciężkiego, tłustego, czy bardzo wysoko przetworzonego jedzenia, a także słodyczy. O czym natomiast wie zdecydowanie mniej osób, ale także jest ważne. Przed spaniem należy raczej unikać jedzenia owoców, które także mogą zawierać spore ilości cukru, przez co nie są wskazane przed pójściem spać.
Nie ma żadnych przeciwwskazań dotyczących tego, żeby na kolację zjeść ciepły posiłek, jeżeli będzie on się składał z odpowiednich produktów to może być on podany zarówno na ciepło, jak i w postaci świeżej.
Czego szczególnie unikać?
Dobra kolacja to przede wszystkim dobra kompozycja. Należy więc ponad wszelką miarę wystrzegać się bardzo tłustych mięs, a w szczególności smażonych na głębokim oleju. Kategorycznie trzeba sobie odpuścić także fast foodów, czipsów, pizzy, czy frytek. Z dwóch względów – po pierwsze są one niezdrowe, nie sprzyjają prawidłowemu trawieniu, a także są bardzo problematyczne, jeżeli chodzi o zachowanie odpowiedniego bilansu kalorycznego.
Niewielka ilość takiego pożywienia, jak opisane powyżej może sprawić, że nie tylko przekroczymy zakładaną pod kątem np. odchudzania ilość kcal, ale również tzw. zero kaloryczne, powyżej poziomu, którego zaczyna się wyboista, ale za to bardzo szybka droga do nadwagi.
Picie mleka przed snem także nie jest zalecane pod kątem zdrowej diety. Owszem – kubek ciepłego mleka może pomóc w tym, aby szybko zasnąć. Należy mieć jednak świadomość, że w przypadku osoby, która nie toleruje laktozy efekt może być zgoła odmienny, a więc biegunka oraz ból brzucha. Zamiast udać się spać, udamy się do toalety.
Należy także unikać pewnych rodzajów warzyw. Szczególnie tych, które zawierają bardzo wysokie ilości błonnika. Generalnie są one zdrowe, jednak ich spożycie nie jest najłatwiejsze dla naszego układu trawiennego. Między innymi kapusta, smażone warzywa typu cebula, por, czosnek – to rodzaj warzyw, które mają wiele wspaniałych właściwości, ale przed pójściem spać warto je sobie odpuścić.
Należy także zwracać uwagę na to, żeby w ogólnym ujęciu nie przekraczać zalecanych ilości spożycia błonnika, ponieważ może to prowadzić do bólu brzucha, uczucia przejedzenia pomimo odczuwanego głodu etc. Są to kolejne problemy, które mogą powodować ewentualną bezsenność.
Część ludzi ma również problem po zjedzeniu przed spaniem takich owoców, jak jabłka, śliwki, czy czereśnie. Dają one u takich osób podobny efekt, jakby zjadło się fasolkę bretońsku, grochówkę i inne tego typu produkty. Innymi słowy – trudniej jest im po nich zasnąć. No i oczywiście na sam koniec – serdecznie odradzamy herbatę i kawę przed snem. Co oczywiste, nie sprzyjają one zasypianiu.