Zdrowe kiszonki ekologiczne – dlaczego właśnie one?
2020-02-26

Naturalne kiszonki – czy zdrowe?
Przygotowywanie domowych przetworów wydaje się pracochłonne, jednak możliwość korzystania zimą z własnych zapasów jest bezcenna. Poza wymierną oszczędnością i wyjątkowym smakiem, możemy w ten sposób zyskać zamknięte w słoikach duże porcje witamin i innych składników odżywczych, które są wyjątkowo ważne, gdy brakuje sezonowych świeżych warzyw.Dlaczego kiszonki są zdrowe?
- Kiszone warzywa zawierają więcej witamin m.in. A, C, E, K oraz z grupy B. Oznacza to również, że dodatek kiszonek do obiadu lub kanapki pomoże zwiększyć wchłanianie żelaza z posiłku (za sprawą obecności witaminy C).
- Nie tylko pomagają przyswajać sole mineralne, ale same je zawierają, w zależności od warzywa mogą to być: żelazo, potas, cynk czy siarka.
- Regulują pracę układu pokarmowego, dzięki obecności dobrych bakterii zasiedlających nasze jelita, a także mobilizują do wydzielania kwasów żołądkowych. Jeśli ktoś boryka się z problemami trawiennymi, poleca się jeść np. kiszoną kapustę lub pić sok z kiszonych warzyw przed większym posiłkiem. Dodatkowo kiszonki zawierają błonnik, który poprawia perystaltykę jelit.
- Są polecane w dietach odchudzających, nie mają wiele kalorii, zawierają błonnik, a przy tym dostarczają wielu cennych składników odżywczych, których mogłoby brakować komuś, kto drastycznie ogranicza ilość spożywanego jedzenia. Ponadto kwaśny smak pomaga osłabić pragnienie słodyczy.
- Mogą pomóc zwalczać infekcje – za sprawą witaminy C oraz obecnej w kapuście kiszonej siarki dużo łatwej uporać się z przeziebieniami.
Dlaczego warto wybierać kiszonki ekologiczne?
Kiszenie to jeden z najstarszych sposobów na zabezpieczenie żywności przed zepsuciem, dzięki czemu możliwe jest długie przechowywanie zapasów. Niegdyś były one wręcz niezastąpione, ratowały przed niedostatkami związanymi z dniami, gdy świeżej żywności bardzo brakowało. Dziś w pełni doceniamy walory smakowe i zdrowotne takich przetworów, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że współczesne kiszonki nie zawsze są tymi prawdziwymi. Jak to możliwe? Ze względu na stosunkowo długi czas, jakiego wymaga naturalna fermentacja, powszechnie stosuje się „przyspieszacze” tego procesu – warzywa zalewa się już na początku odpowiednimi substancjami np. kwasem octowym. Taki dodatek jest niekorzystny dla naszego zdrowia, a ponadto nie mają szansy rozwinąć się bardzo korzystne dla nas bakterie kwasu mlekowego.Czasami trudno się zorientować który produkt rzeczywiście przeszedł proces naturalnej fermentacji, a producenci tego nie ułatwiają. Istnieje jednak sposób na szybkie tego zweryfikowanie – wystarczy poszukać na opakowaniu certyfikatu ekologicznego. Dlaczego? Otrzymanie go oznacza, że produkt na pewno został przygotowany w sposób tradycyjny, czyli najkorzystniejszy dla naszego zdrowia (i przy okazji dla smaku). Jeśli zatem ktoś zadaje sobie wciąż pytanie o kiszonki – czy zdrowe, czy może wcale nie, w obliczu tylu niejasnych informacji na temat procesu „sztucznego kiszenia”, my możemy z całą pewnością odpowiedzieć – kiszonki ekologiczne są bardzo zdrowe. Są produktem, który nasz organizm z pewnością doceni i odpłaci się doskonałym funkcjonowaniem.
Najlepsze gotowe kiszonki – sklep ekologiczny
W gruncie rzeczy przygotowanie domowych warzyw kiszonych wcale nie jest trudne, szczególnie kiedy dojdzie się do wprawy. Znaleźć można wiele ciekawych, bardziej lub mniej tradycyjnych przepisów. Zachęcamy do kupna ekologicznych składników, ponieważ będziemy mieli pewność, że są najlepszej jakości. Najczęściej wybierane są ogórki lub kapusta, ale kisić można wiele innych warzyw np. pomidory, czosnek, buraki, marchew, kalafior i cukinię, a nawet owoce. Wszystkie one mają ciekawy smak i ogromną zawartość składników, wspierających dobre zdrowie.Wszystkim, którzy nie mają ochoty lub czasu przygotowywać w domu własnych słoików, polecamy kiszonki ze sklepu ekologicznego. Znaleźć można tam pyszne ogórki kiszone i kapustę kiszoną, ale często także czosnek lub paprykę oraz soki z kiszonych warzyw – buraka, kapusty lub ogórków. Coraz popularniejsze stają się także kimchi, to tradycyjne danie koreańskie przygotowuje się najczęściej z kapusty pekińskiej, ale mogą to być ukiszone rozmaite warzywa z dodatkami, w łagodniejszej lub bardziej ostrej wersji. Z pewnością warto sięgać po różnego rodzaju kiszonki, sklep ekologiczny, ten dobrze zaopatrzony, może naprawdę zaskoczyć asortymentem.