Żyj ekologicznie! Poznaj 11 sposobów na życie bez plastiku

2021-09-17
Żyj ekologicznie! Poznaj 11 sposobów na życie bez plastiku

Czy życie bez plastiku jest możliwe? Wygodne, lekkie i praktyczne materiały sztuczne tak zdominowały naszą codzienność, że trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez nich. Tymczasem odkąd plastik stał się popularny ilość niezwykle uciążliwych odpadów stale rośnie. Choć na razie nie mamy szansy łatwo się ich pozbyć, możemy znacznie ograniczyć użycie tworzyw sztucznych. Przedstawiamy 11 sposobów na życie bez plastiku!

Dlaczego warto żyć bez plastiku?

Życie bez plastiku wymaga od nas trochę wysiłku. Czasami nawet odwagi, kiedy po raz pierwszy chcemy poprosić o nałożenie żywności do naszego własnego pojemnika lub nalania kawy do przyniesionego kubka. Warto jednak podjąć wyzwanie. Z każdym dniem góra tworzyw sztucznych rośnie, a ich rozkładanie trwa bardzo długo. Pozostaje jeszcze problem mikroplastiku, o którym mówi się coraz częściej. Czy wiesz o tym, że plastikowe śmieci rozkładają się na drobinki, które później zanieczyszczają wodę i glebę? Wodę, którą pijesz i ziemię, w której żyją rośliny, które trafiają na Twój stół.

Być może w przyszłości naukowcy opracują sposób jak pozbywać się plastiku. Będziemy mieli do dyspozycji bakterie, które się nim żywią, więcej urządzeń oczyszczających oceany i wiele innych sposobów na radzenie sobie z tym trudnym problemem. Póki co musimy przede wszystkim dążyć do tego, żeby nie dokładać się do sterty śmieci z tworzyw sztucznych. Podejmij wyzwanie i zastanów się co możesz zrobić, żeby zrezygnować z plastiku w Twoim domu. Nawet jeśli uda się to tylko częściowo, ale wiele osób weźmie sobie te serca rady, efekt będzie znaczący. Co możesz zrobić, żeby ograniczyć obecność sztucznych tworzyw w Twoim życiu? Poznaj 11 sposobów jak żyć bez plastiku!

1. Unikaj wody (i innych napojów) w plastikowych butelkach

Biorąc pod uwagę ile litrów wody powinniśmy wypijać codziennie, nawet trudno sobie wyobrazić tę stertę plastikowych butelek, która pozostanie po roku, dwóch czy dziesięciu. Podobnie rzecz się ma w przypadku słodkich napojów. Z nich oczywiście najlepiej jest zrezygnować na zawsze. Jak to zrobić? Spróbuj je zastąpić domową lemoniadą czy mrożoną herbatą, która będzie miała dodatkowe działanie pobudzające. Wbrew pozorom dość łatwo się do tego przyzwyczaić. Zamiast plastikowych butelek na wodę używaj wielorazowych. Mogą być szklane lub stalowe.

2. Używaj kosmetyków w ekologicznych opakowaniach

Co to dokładnie znaczy? Obecnie coraz więcej osób stara się żyć zgodnie z nurtem zero/less waste, a producenci wychodzą naprzeciw ich potrzebom. Dlatego właśnie powstają kosmetyki naturalne w szklanych i tekturowych opakowaniach.  To prawdziwe wybawienie dla osób, które chcą unikać plastiku, ponieważ często to właśnie różne produkty do pielęgnacji są słabym punktem całego naszego ekologicznego planu. Obecnie przy odrobinie wysiłku można znaleźć naturalne pasty do zębów oraz dezodoranty w szklanym słoiczku z metalową nakrętką. Szkło jest dużo lepszym surowcem, ponieważ jest bardzo wytrzymałe i przy odpowiedniej segregacji można je przetwarzać właściwie nieskończoną ilość razy.

W przypadku produktów do mycia ciała i włosów furorę robi natomiast naturalne mydło w kostce, które znów wróciło do łask, a także nowość – naturalne szampony oraz odżywki w kostce. W ich przypadku musisz jednak pamiętać, że papierowe opakowania muszą być suche, jeśli chcesz je poddać recyklingowi. Dlatego mydła i szampony od razu włóż do mydelniczki, a papier wrzuć do domowego pojemnika na papierowe odpady.

3. Uważaj na mikroplastik

W kontekście kosmetyków ważnym tematem jest również mikroplastik. Te drobne cząsteczki plastiku, które opadają na dno zbiorników wodnych, unoszą się w wodzie i powietrzu, a także występują w glebie, są tam w naszego powodu. Część tych drobinek znajduje się w środowisku w wyniku rozpadu plastikowych śmieci. Ich oczywiście powinniśmy produkować jak najmniej. Część natomiast sami wrzucamy bezpośrednio do wody – kupując pasty do zębów, peelingi czy proszki z granulkami, a także kosmetyki lub materiały plastyczne z brokatem. Nie stosuj ich.

4. W lodówce i szafkach używaj opakowań wielorazowych i słoików

Możesz w nich trzymać resztki posiłków, ugotowaną kaszę na następny dzień, a także ser i wiele innych produktów. Dzięki temu będziesz mógł całkowicie zrezygnować z folii spożywczej, która, choć praktyczna, ma destrukcyjny wpływ na środowisko i prawdopodobnie również na nasze zdrowie.

5. Gotuj samodzielnie

Choć nie zawsze się to udaje, jeśli chcesz prowadzić życie bez plastiku, staraj się jak najczęściej gotować w domu od podstaw. Używając gotowców lub półproduktów produkujesz kolejne odpady. Przykład? Gotując kilogram ciecierzycy w wielkim garnku, sporą część możesz później zamrozić w słoiczkach i wyciągać w razie potrzeby. W ten sposób unikniesz puszek. Z takiej ciecierzycy możesz przygotować w każdej chwili hummus, zamiast kupować go regularnie w pojemniczkach.

Jeśli nie masz czasu gotować, kupuj ekologiczne dania gotowe, pakowane w słoiczki. Niestety wciąż jest dużym problemem przyjmowanie opakowań zwrotnych, jednak być może zmieni się to w przyszłości. Słoiki można jednak spokojnie wykorzystać do przechowywania produktów w domu lub do własnych przetworów na zimę. Jeśli ich nie potrzebujesz, jest wiele osób którym mogą się przydać.

6. Nie bierz jedzenia na wynos

Nie możesz gotować samodzielnie? Dawanie zarobić porządnym lokalom również jest jak najbardziej w porządku, ale unikaj jak ognia barów, w których standardem są plastikowe sztućce i tacki lub talerzyki. Pakowanie na wynos wiąże się natomiast często w pojemnikami z najgorszych z możliwych tworzyw takich jak styropian lub czarny plastik. Jeśli bardzo chcesz zabrać ze sobą zakupiony posiłek, możesz poprosić o zapakowanie go do Twojego wielorazowego pudełka.

7. Używaj toreb wielorazowych na zakupy oraz do pakowania warzyw

O tym mówią już niemal wszyscy, jednak wciąż nie jest rzadkością widok kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu małych siateczek w koszyku. Woreczki na warzywa i owoce możesz kupić w sklepie, podobnie jak inne opakowania ekologiczne na żywności. Możesz je jednak także uszyć samodzielnie z materiałów dostępnych w Twoim domu. Satysfakcja będzie ogromna.

8. Nie kupuj słodyczy

Brzmi strasznie? Wiele słodyczy jest pakowanych w sposób bardzo daleki od ideału. Właściwie wszystkie dostępne na półkach słodkie przekąski są zapakowane w plastik, a wiele z nich zawiera go również wewnątrz opakowania. Zwróć uwagę na ciasteczka i tacki z czarnego plastiku, pojedynczo pakowane cukierki czy czekoladki. Jeśli będziesz jadać słodycze każdego dnia, szybko zauważysz że uzbiera Ci się wielki stos opakowań. Czy oznacza to, że trzeba zrezygnować ze wszystkich słodkich przekąsek? Oczywiście, że nie. Alternatywą są domowe batoniki zbożowo-bakaliowe, pralinki, ciasta, muffiny. Wszystko to przygotujesz we własnej kuchni, a dodatkowy plus takiej sytuacji będzie taki, że będziesz sięgać po słodycze rzadziej.

9. Rób własne środki czystości

Właściwie każdy, kto zdobył się na wytwarzanie środków do sprzątania DIY, bardzo je chwali. Ocet, kwasek cytrynowy i soda naprawdę są bardzo skuteczne w pozbywaniu się każdego brudu. Pomyśl ilu plastikowych opakowań możesz uniknąć dzięki domowemu wytwarzaniu środków do sprzątania. Możesz też kupować ekologiczny proszek do prania w tekturowym kartonie.

10. Pakuj śniadanie i lunch w opakowania wielorazowe i woskowijki

Chcąc żyć bez plastiku, trzeba dobrze zaplanować wszystkie sytuacje, w których możemy być narażeni na pokusę. Pakuj kanapki, sałatki czy całe dania obiadowe do wielorazowych pojemników. Dzięki temu nie tylko pozbędziesz się z domu folii spożywczej czy papieru, którego nie będzie można poddać recyklingowi, ale także unikniesz sytuacji, gdy będziesz zmuszony kupować gotowe opakowane kanapki, słodkie lub słone przekąski lub sałatki w plastikowym pojemniku. Warto mieć zawsze ze sobą zdrowy posiłek.  Jeśli masz naprawdę mało czasu, lepszym pomysłem będzie kupienie ekologicznych past kanapkowych w szklanym słoiku, który później wykorzystasz, niż chwytanie pierwszej dostępnej w sklepie czy barze opcji.

11.Używaj plastiku ponownie

Nie oszukujmy się, całkowite uwolnieniu się od plastiku w życiu jest bardzo trudne. Jeśli zdarza Ci się używać plastikowych opakowań czy innych przedmiotów, nie dręcz się tym. Najważniejsze, by wyrobić sobie nawyk myślenia o tym jak można unikać takich sytuacji, a ograniczenie plastiku przyjdzie wtedy niejako naturalnie. Jeśli masz w domu plastikowe opakowania lub inne przedmioty codziennego użytku, pamiętaj, że wiele z nich możesz wykorzystać ponownie lub przetworzyć. Takie proekologiczne działanie nazywa się upcyclingiem. Dzięki niemu Twoje plastikowe przedmioty mogą zyskać drugie, całkiem długie życie.

Pomysły na wykorzystanie plastikowych przedmiotów oraz domowy upcycling:

  • solidna plastikowa torba może posłużyć bardzo długo do noszenia zakupów lub przechowywania
  • opakowania po środkach czystości ze spryskiwaczem może stać się wygodną buteleczką, w której będziesz miksować własne środki czystości, dzięki czemu zamiast krótkiego życia może ją czekać w Twoim domu nawet kilka lat
  • plastikowe nakrętki możesz dorzucić do jednej ze zbiórek, prowadzonych przez liczne fundacje na rzecz osób z niepełnosprawnościami  
  • z niskich i płaskich lub przeciętych opakowań możesz wykonać doniczki, zarówno tymczasowe, jak i postawione w widocznym miejscu na stałe, wystarczy je ozdobić
  • z plastikowych butelek możesz przygotować stylowy wazon
  • biżuteria z butelek to nieco wyższy poziom artystycznego wtajemniczenia, jednak przy odrobinie umiejętności wychodzą prawdziwe cudeńka
  • pokrywki od płaskich plastikowych opakowań po kosmetykach sprawdzą się jako podstawka pod kubki i filiżanki
  • z butelek możesz zrobić stojak na pędzle do makijażu lub malowania na płótnie, a także pojemnik na długopisy

We wspólnocie siła

Wyobrażasz sobie życie bez plastiku? Wolne od niepotrzebnych śmieci i wyrzutów sumienia? Za zanieczyszczanie planety plastikiem jesteśmy odpowiedzialni wszyscy. Warto przekonywać producentów, że wolimy inne opakowanie i nie potrzebujemy jednorazowych produktów. Opinia klientów ma duże znaczenie, przekłada się bowiem na sprzedaż. Razem możemy walczyć z wszechobecnym plastikiem i przekazywać te wartości również swoim dzieciom. Dzięki temu z pewnością nas wszystkich czeka lepsza przyszłość i czystszy wspólny dom.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
pixel