Płatki owsiane górskie, zwykłe, czy błyskawiczne - które z nich lepiej sprawdzą się w twojej kuchni?

2020-03-13
Płatki owsiane górskie, zwykłe, czy błyskawiczne - które z nich lepiej sprawdzą się w twojej kuchni?

Płatki owsiane – jak powstają i czym się różnią

Płatki powstają ze zbóż, jednak nie każdy zastanawia się w jaki sposób się to dzieje. Proces, dzięki któremu możemy cieszyć się ulubionymi płatkami jest dość złożony. Najpierw ziarna są obłuszczane, pozbywa się w ten sposób okrywy, czyli otrębów, które oczywiście również nadają się do spożycia i są przygotowywane do sprzedaży. Następnie ziarna zgniata się, otrzymując w ten sposób płatki zbożowe. Można również połamać ziarna i dopiero przejść do zgniatania, otrzymane w ten sposób płatki są drobniejsze, niż zwykłe.

Rodzaje płatków owsianych

Wyróżniamy kilka rodzajów płatków owsianych, różniących się wspomnianym procesem rozdrabniania, a tym samym - różną granulacją i stopniem przetworzenia produktu:

Ekologiczne płatki zbożowe w sklepie ekologicznym ekoAleja

  • Płatki zwykłe są efektem zgniatania obłuszczonego ziarna. Są zatem najmniej przetworzone, ale z tego powodu gotuje się je najdłużej ze wszystkich rodzajów.
  • Płatki górskie powstają, kiedy obłuszczone ziarno poddamy dodatkowemu procesowi rozdrabniania jeszcze przed zgniataniem. Płatki będą wtedy drobniejsze i szybsze w przygotowaniu.
  • Płatki błyskawiczne otrzymamy, jeśli ziarno poddane zostanie dodatkowemu działaniu pary, która rozmiękcza i rozluźnia jego strukturę. Takie płatki przygotowuje się najszybciej, ponieważ szybko miękną i chłoną wodę. Wystarczy zalać je wrzątkiem lub gorącym mlekiem, by otrzymać owsiankę.

Płatki górskie a błyskawiczne – wartości odżywcze

Jak każda żywność, również płatki mogą różnić się zawartością składników odżywczych, w zależności od procesu produkcji i stopnia przetworzenia. Intuicyjnie nasuwa się od razu, że im większy on będzie, tym więcej w jego trakcie „ucieknie” wartościowych składników. Jednak wybierając płatki owsiane warto pamiętać, że niezależnie od ich rodzaju, to zawsze będzie typ zdrowej żywności, bogatej w białko, dobre tłuszcze, sole mineralne i witaminy.

Jeśli do wyboru tych łatwiejszych w przygotowaniu skłonią nas względy praktyczne, w większości przypadków nie powinniśmy się tym przesadnie przejmować. Wyjątkiem są oczywiście gotowe owsianki, których skład trzeba bardzo uważnie czytać, mogą bowiem zawierać cukier i inne niepotrzebne lub wręcz niewskazane dodatki.

W czasie obróbki zawsze traci się pewne wartości. Kalorie, białko i tłuszcze pozostają mniej więcej te same, jednak zawartość witamin i soli mineralnych może być mniejsza w płatkach błyskawicznych. Co ważniejsze, mają one znacząco wyższy indeks glikemiczny, co ma duże znaczenie dla diabetyków i osób dbających o linię. Ma to również wpływ na to jak zachowuje się ciało po posiłku, gdy szybko podnosi się poziom glukozy we krwi, czujemy się pobudzeni, jednak kiedy nagle spada, energia nas opuszcza. Dlatego lepiej jest wybierać produkty o niższym indeksie glikemicznym, organizm spokojniej na nie reaguje.

Komu polecane są płatki błyskawiczne?

Pomimo swoich wad, płatki błyskawiczne mogą okazać się dla niektórych osób doskonałym produktem. To, że nie wymagają długiego gotowania jest czasami bardzo ważne – niektórzy są w stanie jedynie zalać swoje płatki czymś gorącym, nie mając czasu lub nawet fizycznej możliwości (np. w pracy) ich gotować. W takiej sytuacji lepszym pomysłem jest jeść płatki błyskawiczne, niż nie zjeść ciepłego, wartościowego posiłku wcale.

Nie jest też wskazana próba bardzo szybkiego przygotowania zwykłych płatków, poprzez zalanie wrzątkiem, mogą wtedy okazać się częściowo surowe, co ma znaczenie szczególnie, kiedy borykamy się z problemami trawiennymi lub podajemy taki posiłek małym dzieciom z niedojrzałym jeszcze układem pokarmowym. W takiej sytuacji zdecydowanie lepsze jest przygotowywanie płatków tak, by były jak najłatwiej strawne. Pamiętać jednak należy o wyższym indeksie glikemicznym, który jest wynikiem dodatkowej obróbki płatków błyskawicznych.

Które płatki wybrać?

Raz jeszcze podkreślamy – płatki owsiane warto jeść bez względu na rodzaj, który wybierzemy. Jeśli mamy możliwość, najlepiej jest zdecydować się na produkt jak najmniej przetworzony, czyli płatki owsiane grube (zwykłe). Istnieje świetny sposób na przyspieszenie ich przygotowania, wystarczy wieczorem zalać je ulubionym mlekiem lub wodą, by rano konieczna była już tylko krótka obróbka i dołożenie świeżych dodatków.

Minusem jest to, że to kolejna rzecz, o której trzeba pamiętać i nie każdemu się to udaje. W takich przypadkach, o ile ktoś nie musi pilnować indeksu glikemicznego, polecamy płatki górskie lub błyskawiczne, jednak najlepiej samemu dobierać dodatki lub bardzo szczegółowo czytać etykiety gotowych produktów. Dostępne są bowiem owsianki błyskawiczne ekologiczne z dodatkami, których skład jest dobry. Ważne jest również, by pamiętać o tym, że osoby o wrażliwym układzie pokarmowym powinny gotować płatki odpowiednio długo lub wybierać te, które potrzebują krótszej obróbki.

Jeśli szukasz dobrej jakości płatków owsianych, sprawdź naszą bogatą ofertę ekologicznych płatków zbożowych w naszym sklepie ekoAleja - zapraszamy!

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
pixel