Przelicznik miar kuchennych – sprawdź, co ile waży!

2022-05-13
Przelicznik miar kuchennych – sprawdź, co ile waży!

Chcesz, aby Twoje potrawy były nie tylko pyszne, ale miały określoną kaloryczność oraz konkretną ilość białka, tłuszczu itp.? W takim razie warto odmierzać produkty niezbędne do ich przygotowania. Nie musisz za każdym razem używać wagi kuchennej. Jeśli zapamiętasz kilka najbardziej przydatnych miar kuchennych dla zdrowej żywności, zaoszczędzisz sporo czasu. Podpowiemy Ci, co ile waży!

Przyrządy kuchenne, które pomogą Ci w precyzyjnym odmierzaniu produktów

Do precyzyjnego odmierzania produktów możesz używać przeznaczonych do tego celu akcesoriów kuchennych. Mowa tu o miarkach kuchennych, które przydają się szczególnie wtedy, gdy musisz z dużą dokładnością odmierzyć ilość mąki, wody, cukru itp. Z pewnością warto pomyśleć nad ich zakupem, jeśli lubisz piec ciasta, w których każdy gram ma duże znaczenie. Tego typu akcesoria będą przydatne również, gdy stosujesz dietę odchudzającą i zależy Ci na konkretnej ilości kcal i poszczególnych składników odżywczych.

Jeśli chcesz zaoszczędzić miejsce w kuchni i potrzebujesz miarek kuchennych o różnych pojemnościach, postaw na zestaw. W sprzedaży znajdziesz takie, które składają się np. z miarek o ośmiu różnych pojemnościach (m.in. 125 ml, 250 ml).

Jest jeszcze jeden sposób na odmierzanie produktów. Co prawda nieco mniej precyzyjny, ale praktyczny i niewymagający specjalnych akcesoriów kuchennych. Do odmierzenia zdrowej żywności niezbędnej do przygotowania potrawy możesz użyć tego, co masz pod ręką np. szklanki, łyżki, łyżeczki. Jednak w tym przypadku powinnaś wiedzieć, ile waży szklanka itp. makaronu bezglutenowego, a ile produktów ekspandowanych, czy innych.

Przelicznik miar kuchennych dla produktów śniadaniowych

Ile waży porcja płatków bezglutenowych, a ile kromka pieczywa? Oto kilka przykładowych miar kuchennych.

Płatki śniadaniowe

Pewnie nie raz pojawiły się w Twoim jadłospisie, ponieważ z ich pomocą można przygotować pyszne śniadanie w kilka minut. Pamiętaj jednak, aby wybierać płatki o odpowiednim składzie (bez dodatku cukru, syropów, oleju palmowego itp.). Kupiłaś już zdrowy produkt? W takim razie sprawdź najczęściej używane miary kuchenne.

  • Łyżka płatków: sojowych (12 g), ryżowych (12 g), kukurydzianych (3 g), pełnoziarnistych z truskawkami (6 g), jęczmiennych (10 g), jaglanych (10 g), owsianych górskich lub błyskawicznych (10 g);
  • Szklanka płatków: owsianych błyskawicznych (110 g), (110 g), kukurydzianych (30 g), ryżowych (110 g).

Do przygotowania pożywnego śniadania na bazie płatków bezglutenowych lub innych potrzebne Ci będą również zdrowe dodatki. Mogą to być np. orzechy włoskie bogate w kwasy omega-3 (1 sztuka to 4 g, a garść to 30 g), migdały będące dobrym źródłem witaminy E i wapnia (1 łyżka to 15 g) lub ekologiczne bakalie suszone i owoce (mogą być to daktyle, które sprawią, że śniadanie będzie słodkie, ale wciąż zdrowe – garść tych suszonych owoców ma 45 g).

Pieczywo

Pieczywo to również nieodłączny element śniadań. Jeśli chodzi o miary kuchenne, w tym przypadku zamiast łyżek, szklanek, czy garści przydaje się przeliczanie na kromki. Jednak warto mieć na uwadze, że kromka kromce nierówna – będzie różnić się nie tylko w zależności od tego, jak grubo pokroisz chleb, ale i od jego rodzaju (np. inaczej wygląda to w przypadku pieczywa bezglutenowego, a jeszcze inaczej, jeśli chodzi o chleb pszenny).

Poniżej została podana gramatura kromki wybranych rodzajów chleba:

  • mieszany pszenno-żytni (35 g),
  • razowy (35 g),
  • z ziarnami soi (30 g),
  • graham (30 g),
  • białkowy (50 g),
  • bezglutenowy gruboziarnisty (30 g).

Warto znać również wagę poszczególnych dodatków do chleba np. masła (łyżeczka ma 10 g), plasterka szynki z kurczaka (15 g), czy żółtego sera (25 g).

Ile ważą produkty sypkie podawane na obiad lub kolację?

A co z żywnością ekologiczną, która pojawia się w daniach obiadowych lub tych przygotowywanych na kolację? Najwięcej pytań pojawia się w przypadku tzw. produktów suchych, ponieważ ich waga zmienia się po ugotowaniu. W takim razie sprawdź, jaka jest gramatura makaronu bezglutenowego, a jaka kaszy przed i po obróbce.

Makarony

Jeszcze jakiś czas temu na półkach sklepowych królowały makarony pszenne. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. W ofercie sklepów ze zdrową żywnością (a coraz częściej również w większych sklepach spożywczych) pojawiają się również makarony ryżowe, gryczane, czy z nasion roślin strączkowych. Oto jak kształtuje się gramatura poszczególnych z nich:

  • świderki suchy: gryczany (80 g), pełnoziarnisty (90 g), bezglutenowy (80 g);
  • penne: pełnoziarnisty (suchy –70 g, ugotowany – 110 g), bezglutenowy (suchy – 85 g, ugotowany – 120 g).

Kasze

Produktem, którego nie powinno zabraknąć w zdrowej diecie, jest kasza ekologiczna. Poniżej znajdziesz informacje dotyczącego tego, ile ważą poszczególne kasze:

  • gryczana: sucha (łyżka – 12 g, szklanka – 180 g), ugotowana (łyżka – 20 g, szklanka – 140 g);
  • jaglana: sucha (łyżka – 13 g, szklanka – 180 g), ugotowana (łyżka – 30 g, szklanka – 190 g);
  • bulgur: sucha (łyżka – 13 g, szklanka – 170 g), ugotowana (łyżka – 15 g, szklanka – 160 g).

Warto zapamiętać lub zapisać kilka najbardziej przydatnych miar kuchennych. Taka informacja przyda Ci się w obliczaniu wartości odżywczej posiłków, a także podczas przygotowywania potraw wymagających precyzyjnego odmierzenia składników.

pixel