Naturalne oczyszczanie skóry twarzy – zabieg, który przywróci jej piękno

2020-05-13
Naturalne oczyszczanie skóry twarzy – zabieg, który przywróci jej piękno

Oczyszczanie skóry twarzy podstawą pielęgnacji

Pielęgnację skóry twarzy zawsze powinno się zacząć od dogłębnego, a jednocześnie delikatnego oczyszczania. Żadne kremy, nawet te najdroższe i o niezwykłym składzie, nie zadziałają odpowiednio, jeśli zaniedbamy ten punkt, który powinien być pierwszy i najważniejszy. Najgorsze co może spotkać skórę to zapchane pory, na które aplikuje się wciąż nowe kosmetyki naturalne. Problem z oczyszczaniem tych wrażliwych rejonów jest taki, że jeśli będziemy to robić nieodpowiednio, jest spore ryzyko podrażnień oraz pogorszenia stanu cery, co jest dokładnym przeciwieństwem tego czego jej potrzeba. Najlepsze co możemy dla niej zrobić to wykorzystywanie ekologicznych i naturalnych kosmetyków do demakijażu i oczyszczania oraz środków takich jak odpowiednio dobrane oleje roślinne, domowe peelingi czy maski.

Co oznacza właściwe oczyszczanie skóry twarzy? Jest rzeczą oczywistą, że twarz powinna być codziennie myta, przynajmniej dwa razy dziennie, większość osób wie, że nie powinno się wykorzystywać do tego celu mydła. Zazwyczaj bardzo dobrze sprawdza się naturalny żel do mycia twarzy, który jest dostosowany do rodzaju cery, delikatny i skuteczny. Wieczorem kluczowe jest usunięcie z twarzy podkładu, tuszu i reszty „kolorówki”, potrzebne będą do tego odpowiednie kosmetyki do demakijażu, w zależności od potrzeb i upodobań może to być mleczko do demakijażu, a także płyn micelarny lub naturalne oleje. Raz na jakiś czas warto przeprowadzić peeling lub nałożyć maskę oczyszczającą, szczególnie jeśli borykamy się z cerą problemową. W tym celu można skorzystać z gotowych, dobrej jakości produktów lub z domowych przepisów, które bywają bardzo skuteczne. Staranna i odpowiednio przeprowadzona pielęgnacja pomoże uzyskać efekt, o jakim marzymy – piękną, zdrową cerę i młody, świeży wygląd.

Dlaczego naturalne kosmetyki do demakijażu i oczyszczania skóry twarzy?

Zdarza się, że ulegamy reklamom, wybierając promowane produkty w pięknych opakowaniach, opisywane jako specyfiki o wyjątkowym działaniu. Później okazuje się, że stan naszej skóry jest coraz gorszy, a my nie rozumiemy co się stało. Brzmi znajomo? Jeśli tak, pora na lepszy wybór! Wybierając kosmetyki ekologiczne i naturalne zapewniamy sobie najlepszą pielęgnację, której celem jest prawdziwa i długotrwała poprawa stanu skóry, a nie chwilowe działanie, po którym następuje wielkie rozczarowanie. Agresywne środki myjące mogą podrażniać, uczulać, powodować przesuszanie lub przetłuszczanie skóry, tworząc błędne koło, z którego trudno się wydostać.

Składniki, których naturalne kosmetyki do demakijażu i oczyszczania nie powinny zawierać:

  • sztuczne substancje zapachowe
  • silikony
  • syntetyczne emulgatory takie jak PEG
  • parabeny
  • oleje mineralne (uzyskiwane z ropy naftowej)
  • sztuczne konserwanty takie jak EDTA
  • SLS

Jaki powinien być skład naturalnego żelu do mycia twarzy?

Drogeryjne żele do mycia twarzy często mają w składzie mocne detergenty, alkohole, silne kwasy, a także drobinki myjące, które dobrze usuwają brud, ale są na tyle agresywne, że podrażniają i naruszają naturalną barierę ochronną skóry. Jeśli chcemy ich uniknąć, wybierajmy naturalne kosmetyki. Dotyczy to szczególnie właścicieli skóry bardzo wrażliwej, alergicznej i atopowej. Łagodny, naturalny żel do mycia twarzy powinien zawierać delikatne środki myjące (np. na bazie cukru i kokosa), żeby nie podrażniać skóry, naturalne środki nawilżające (takie jak panthenol), dobrze jeśli w jego składzie znajdziemy wyciągi i ekstrakty roślinne, dzięki którym skóra będzie dodatkowo odżywiona. Co jeszcze może się tam znaleźć? Mile widziane będą oleje roślinne, które pielęgnują, a także witamina E, która jest naturalnym konserwantem.

Naturalne kosmetyki do demakijażu

Do demakijażu najczęściej wykorzystuje się mleczka lub płyny micelarne. Działanie płynu micelarnego polega na usuwaniu zanieczyszczeń i makijażu dzięki micelom – kuleczkom, przyciągającym drobinki brudu. Jego zaletą jest to, że usuwa wszystkie zanieczyszczenia, dokładnie oczyszcza, a jednocześnie nie podrażnia nawet wrażliwej skóry. Wiele osób ceni sobie natomiast konsystencję mleczka, które łagodnie usuwa brud i pozostałości kosmetyków. Jeśli ma przemyślany skład, powinno również sprawić, że skóra będzie miękka i odżywiona. Naturalne mleczka nie zawierają pochodnych ropy naftowej (parafiny), zamiast tego używa się dobrej jakości olejów roślinnych, których zadaniem jest delikatne odżywianie i oczyszczanie skóry twarzy. Niezależnie od wyboru trzeba pamiętać, żeby nigdy nie pocierać mocno skóry wacikiem, w przeciwnym razie nawet naturalne kosmetyki do demakijażu mogą nam wyrządzić krzywdę.

OCM, czyli oczyszczanie skóry twarzy olejami

OCM, czyli Oil Cleansing Metod to metoda, w której wykorzystuje się oleje nie tylko do pielęgnacji i odżywiania skóry, ale również do oczyszczania skóry twarzy z różnego rodzaju brudu oraz makijażu. Jak to możliwe? To proste - tłuszcz jest rozpuszczany przez tłuszcz i w ten sposób jesteśmy w stanie pozbyć się z twarzy zanieczyszczeń. Co ważne, przy okazji oleje nie zaburzają naturalnego pH, nie wysuszają oraz nie naruszają naturalnej bariery ochronnej naskórka, ponieważ nie usuwają całkowicie sebum. Gdyby tak się działo skóra w reakcji obronnej starałaby się produkować go więcej i więcej, stając się często paradoksalnie przetłuszczona i zanieczyszczona. Wszystkie osoby, które zmagają się z tym problemem, zamiast sięgać po coraz silniejsze preparaty, mogą wypróbować metodę OCM. Dobrze dobrany do cery olej, przy regularnym stosowaniu potrafi czynić cuda.

Metoda ta jest bardzo prosta, jednak wymaga często wielu prób by dobrać odpowiednie dla swojej twarzy oleje. Wybrany olej lub mieszankę wciera się w suchą twarz, jednocześnie masując ją przez około minutę. Następnie przykłada do twarzy ściereczkę namoczoną w bardzo ciepłej wodzie i po kilku sekundach usuwa ją delikatnie z twarzy, cały zabieg trzeba powtórzyć jeszcze jeden lub kilka razy, w zależności od potrzeb. Po wszystkim wystarczy opłukać twarz chłodną wodą. Oczyszczanie skóry twarzy olejami wymaga dużej uwagi, ponieważ niedokładne usunięcie oleju może zapychać pory, jednak może okazać się doskonałą alternatywą dla kosmetyków do demakijażu.

Żeby stworzyć swoją mieszankę trzeba wymieszać minimum 10-30% oleju rycynowego (im tłustsza cera, tym powinno być go więcej) i olej bazowy dobrany do skóry np. do cery suchej dobre będą oleje z awokado lub arganu, dla tłustej z krokosza lub konopi, natomiast olej z winogron lub jojoba powinny sprawdzić się dla każdego.

Domowe sposoby na oczyszczanie skóry twarzy – proste przepisy

Oprócz stosowania naturalnych kosmetyków do demakijażu i naturalnego żelu do mycia twarzy warto raz na jakiś czas przeprowadzić w domu dodatkowy zabieg oczyszczający, używając gotowych, dobrej jakości produktów lub wykonanych samodzielnie mieszanek. Wiele z nich jest bardzo prostych do przygotowania, są przy tym w 100% naturalne i tanie.

Peeling do twarzy z cukrem i kiwi

Obrane kiwi zmiksować i dokładnie wymieszać z resztą składników.

Peeling pomarańczowy do twarzy

Do soku powoli dodać mąkę, żeby osiągnąć konsystencję gęstej papki.

Peeling z cukru trzcinowego i oliwy

Składniki wymieszać i nałożyć na twarz zaraz po przygotowaniu (żeby cukier nie zdążył się rozpuścić).

Oczyszczająca maseczka z jabłka do suchej skóry

  • jabłko
  • mąka ziemniaczana

Jabłko zetrzeć i powoli dodawać mąkę do otrzymania konsystencji gęstej papki.

Maseczka z siemienia lnianego do skóry wrażliwej

Nasiona lnu zmielić i zalać odrobiną gorącej wody, wymieszać. Nakładać na kilkanaście minut, kiedy papka będzie ciepła, ale nie zbyt gorąca.

Maseczka oczyszczająca dla skóry wrażliwej

  • łyżeczka zmielonych płatków owsianych
  • 2 łyżeczki białej glinki
  • kilka kropli oleju lnianego
  • woda

Wszystkie składniki wymieszać do uzyskania gęstej, nie spływającej z twarzy konsystencji.

pixel