Produkty ekspandowane - zdrowe uzupełnienie diety?

2020-06-19
Produkty ekspandowane - zdrowe uzupełnienie diety?

Jak powstaje żywność ekspandowana?

Jeśli ktoś nie spotkał się wcześniej z produktami ekspandowanymi, może być zaskoczony biorąc je z półki. Kasza jaglana lub ryż okazują się lekkie i wyglądają inaczej, niż zwykle. Wszystko to za sprawą tajemniczego procesu, który nazywa się ekspandowaniem albo też ekstruzją. W rzeczywistości to bardzo proste. Zboże (lub inna żywność) poddane zostaje wysokiemu ciśnieniu i temperaturze, w rezultacie czego otrzymujemy produkt „nadmuchany”, którego struktura uległa rozerwaniu. Może on później być spożywany bezpośrednio, bez jakiejkolwiek obróbki, co jest dużym ułatwieniem. Kasze ekologiczne, które normalnie musielibyśmy długo gotować można - w nieco innej formie - mieć od razu gotowe do wykorzystania w kuchni na wiele sposobów.

Czy produkty ekspandowane są bez wartości?

Myśląc o produktach ekspandowanych przychodzą na myśl trzy słowa: szybko, łatwo i przyjemnie. Można skorzystać z nich dosłownie błyskawicznie, wszędzie i w każdych okolicznościach. Dzięki nim przygotowanie prostego posiłku może zająć chwilę. Są też smaczne, można wybierać za każdym razem inne i mieć je zawsze w domu.

Ale czy są zdrowe? To pytanie często zadają sobie świadomi konsumenci kochający naturalną żywność. Jest ono uzasadnione, bowiem zasada by spożywać jedzenie jak najmniej przetworzone jest bardzo sensowna. Niemal każda ingerencja niesie za sobą skutki w postaci utracenia „po drodze” pewnych składników odżywczych. Ponadto nieco podejrzane wydaje się, że produkty ekspandowane są aż tak łatwe w zastosowaniu, nie wymagają obróbki cieplnej i mają tak przyjemną formę (wiele z nich można jeść jako chrupki).

Trzeba pamiętać, że żywność ekspandowana nie zawiera żadnych dodatkowych substancji chemicznych - powstaje jedynie za sprawą fizycznych procesów, które zmieniają strukturę ziarna. Oznacza to, że spożywając ją nie dokładamy sobie jakichkolwiek szkodliwych związków. Ekologiczne produkty takie jak amarantus ekspandowany czy kasza ekspandowana nie zawierają także soli, cukru, konserwantów ani aromatów. Mówiąc krótko – dzięki procesom fizycznym otrzymujemy naturalny produkt, którym możemy zastąpić różnego rodzaju niezdrowe płatki błyskawiczne.

A co z zawartością składników odżywczych? Niektóre z nich są rzeczywiście bardzo wrażliwe na temperaturę i działanie ciśnienia, to m.in. witamina C czy kwas foliowy, jednak okazuje się, że wiele z nich pozostaje w produkcie. To doskonała wiadomość. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na fakt, że gdyby nie proces ekstruzji, wiele osób sięgałoby znacznie rzadziej po amarantus lub kaszę jaglaną, być może nawet nie robiłoby tego wcale. Pamiętać należy jedynie, by wybierać produkty o naturalnym składzie, najlepiej z certyfikatem ekologicznym.

Zdrowy hit – amarantus ekspandowany

Pierwszym popularnym produktem z tej kategorii był „ryż dmuchany”, który wiele osób pamięta z dzieciństwa i dostępny jest w sklepach do tej pory. Jednak w kręgu wielbicieli zdrowej żywności prawdziwym przebojem stał się dopiero amarantus ekspandowany. Niektórzy znają to zboże wyłącznie w formie tak zwanego „poppingu”. Szybko podbił serca osób na diecie bezglutenowej, ale nie tylko. Okazało się, że jest doskonałym dodatkiem do jogurtu czy musli, można na jego bazie przygotować również zdrowe ciastka, tak zwane „amarantuski”. Polecany jest osobom mającym problemy z niskim poziomem żelaza, jedzony regularnie może pomóc poprawić parametry krwi. To także źródło wapnia, magnezu, żelaza, błonnika i białka.

Inne rodzaje żywności ekspandowanej

Kasza ekspandowana

Coraz popularniejsza staje się kasza jaglana ekspandowana - przede wszystkim dlatego, że jaglanka cieszy się wspaniałą opinią, jest bardzo odżywcza i bogata w ważne dla organizmu składniki. Nie każdy jest jednak w stanie każdego poranka gotować sobie kaszę na śniadanie, a lekka, „dmuchana” forma umożliwia spożywanie jej bez przeszkód i ograniczeń. Co ciekawe, produkty ekspandowane charakteryzują się dużo delikatniejszym smakiem, jest to szansa dla osób, które nie lubią smaku jaglanki, a jednak chciałyby ją jeść ze względu na jej właściwości prozdrowotne. Zdecydowanie warto się przekonać i spróbować jej w takiej wersji. Popularność zdobywa także kasza jaglana ekspandowana z naturalnymi dodatkami takimi jak miód, dzięki którym można przekonać dzieci do jedzenia tego zdrowego produktu. Sympatią cieszy się także orkisz oraz gryka, które również można spotkać w wersji z miodem lub czystej. Można je oczywiście wykorzystać jako zdrowy produkt śniadaniowy, jak każdą żywność ekspandowaną, ale ciekawie sprawdzają się także jako smaczna i zdrowa przekąska, którą można jeść zamiast chrupek i innych smakołyków.

Ryż ekspandowany

Ryż ekspandowany - zwany także ryżem preparowanym lub dmuchanym, to produkt dobrze znany od lat. Warto po niego sięgać, ponieważ może być ciekawym uzupełnieniem diety. Przygotowany na bazie ryżu brązowego, może dostarczyć nie tylko przyjemności związanej z tą smaczną przekąską, ale jest również źródłem wielu składników odżywczych. Ponieważ jest bogaty w białko i węglowodany złożone, po zjedzeniu gwarantuje uczucie sytości. Może być świetnym produktem śniadaniowym albo bazą wielu ciekawych deserów.

Quinoa ekspandowana

Dzięki wygodnej formie quinoa ekspandowana może być wykorzystywana w kuchni na wiele sposobów. Sama komosa ryżowa jest niezwykle popularna już od wielu lat, uznawana za superżywność m.in. ze względu na dużą zawartość białka zawierającego komplet aminokwasów egzogennych, czyli takich, które człowiek musi dostarczać wraz z pożywieniem. Obfituje także w liczne mikro- i makroelementy oraz witaminy. Ceniona jest także za obecność niezwykle ważnych dla nas kwasów omega-3. Quinoa ekspandowana zachowuje większość składników odżywczych, a fakt, że nie trzeba jej gotować zachęca wiele osób do częstego sięgania po ten niezwykle zdrowy produkt.

Jak wykorzystać produkty ekspandowane w kuchni?

Najpopularniejszym sposobem na ich zastosowanie jest wymieszanie ich z jogurtem lub chłodnym mlekiem. Można zastąpić nimi niezdrowe produkty śniadaniowe dla dzieci, dotyczy to szczególnie kaszy ekspandowanej z dodatkami takimi jak miód, ale nie tylko. Dzieci mogą szybko przyzwyczaić się także do naturalnych smaków. Jeśli chodzi o dania śniadaniowe, produkty ekspandowane można stosować wymieszane z mąkami do naleśników, placków lub omletów. Sprawdza się także traktowanie ich jak chrupków i zjadanie wprost z opakowania, zwłaszcza kiedy mowa o większych ziarnach takich jak orkisz czy gryka. Przy udziale ekspandowanych zbóż udają się także doskonałe desery – zdrowe, bakaliowe kulki, „jeżyki”, ale także ciastka i ciasta. Niektórzy wykorzystują je także do dań wytrawnych, można nimi między innymi zagęszczać potrawy, tak naprawdę ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

Zalety żywności ekspandowanej

  • zachowuje dużą część składników odżywczych
  • nie wymaga żadnej obróbki, może być zalana chłodnym mlekiem lub jogurtem, a także zjadana wprost z opakowania
  • oszczędza czas
  • pozostaje długo zdatna do spożycia, bez użycia środków konserwujących, można mieć ją zawsze w kuchennej szafce, nie obawiając się, że się zepsuje
  • produkty ekspandowane mają nieco inny, delikatniejszy smak, niż naturalne zboża, może okazać się, że niektóre z nich są dla niektórych osób do przyjęcia wyłącznie w takiej formie
  • pomaga częściej spożywać różnorodne produkty zbożowe
  • są lekkostrawne
pixel