Blog

Zdrowe jelita - silny organizm

Jelita są jednym z naszych najważniejszych organów, ich powierzchnia jest ogromna i to tutaj znajduje się większość komórek układu odpornościowego. Żeby zachować zdrowie, należy je nieustannie wspierać. Flora bakteryjna występująca w jelitach wykonuje bardzo ciężką pracę, żeby zachować nasz organizm w pełni sił, jeśli ją wyniszczamy, znacząco go osłabiamy. Można powiedzieć, że jest to bardzo proste równanie – im słabsza flora bakteryjna w jelitach, tym większe pole do popisu dla bakterii chorobotwórczych, a także grzybów, dla których jest to idealne miejsce do rozwoju, jeśli tylko nic ich nie powstrzymuje.


Przeczytaj więcej

Czy konwencjonalne farby do włosów są bezpieczne?

 

Żyjemy w czasach coraz większej świadomości ekologicznej, dotyka to nie tylko sfery żywności, ale też kosmetyków. Naturalną koleją rzeczy jest więc poszukiwanie alternatyw dla farb do włosów, które mogą zawierać bardzo szkodliwe składniki, stając się zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia (ze względu na możliwe działanie karcerogenne). Do najbardziej niebezpiecznych substancji należą między innymi: fenylendiamin (PDA), resorcin, TDA czy parafenylenodiamina (PPD). Konwencjonalne farby do włosów moją powodować szereg negatywnych skutków począwszy od silnych reakcji alergicznych poprzez osłabienie narządów takich jak nerki i wątroba aż do zwiększenia ryzyka wystąpienia raka oraz trwałych zmian w kodzie genetycznym. Chemikalia wnikają w głąb skóry i utrzymują się w niej bardzo długo, mogąc dodatkowo wchodzić w reakcje z zanieczyszczeniami np. dymem papierosowym, tworząc w ten sposób bardzo niebezpieczne dla zdrowia związki. W tej sytuacji poszukiwania takich środków, które nie będę negatywnie wpływać na zdrowie jest wyborem oczywistym. Jest to bardzo istotne, ponieważ w naszym kręgu kulturowym farbowanie włosów jest obecnie czymś zupełnie naturalnym, dla wielu osób nawet zabiegiem oczywistym, jak makijaż czy manicure, z którego nie wyobrażają sobie rezygnować.

 


Przeczytaj więcej

Naturalne oleje jako podstawa skutecznej pielęgnacji

Często jest tak, że wydajemy mnóstwo pieniędzy na kosmetyki, które w ogóle nie działają, przynoszą  krótkotrwały efekt, a czasami nawet szkodzą. Świadomy konsument czyta składy, analizuje skomplikowane nazwy składników, ale jest łatwiejszy sposób na upewnienie się, że dany produkt jest na pewno dla nas zdrowy – wybieranie naturalnych olejów roślinnych. Pielęgnacja takimi olejami kieruje się dwiema zasadami: „mniej znaczy więcej” i „jeśli coś można bezpiecznie zjeść, można to też nałożyć na skórę”.


Przeczytaj więcej
pixel