Blog
Skrobia kukurydziana, czyli mazeina – jak wykorzystać ją w kuchni
Mazeina, ze względu na swoje zagęszczające właściwości oraz brak smaku i zapachu, jest ważnym elementem diety osób zmuszonych wykluczać z niej gluten. Używana była również od dawna na szeroką skalę przez producentów żywności, w tym przypadku mowa głównie o skrobi kukurydzianej modyfikowanej. Zainteresowanie tym produktem zwiększyło się dodatkowo wraz ze wzrostem popularności diety proteinowej.
Cukier i syrop z agawy – czy warto je stosować?
Obecnie wiele osób jest zainteresowanych spożywczymi możliwościami agawy – dzięki niej wytworzyć można alkohole takie jak tequila, mezcal oraz pulque. Niektóre gatunki nadają się także do pozyskiwania naturalnych środków słodzących. Można z nich uzyskać bardzo popularny syrop, stosowany jako zamiennik miodu i innych substancji słodzących. Z nektaru można także wytworzyć naturalnymi sposobami słodki proszek, czyli zyskujący ostatnimi czasy wielbicieli sypki cukier.
Dezynfekcja rąk – co powinieneś o niej wiedzieć?
Miód manuka - co to jest i jakie ma działanie?
Płatki owsiane górskie, zwykłe, czy błyskawiczne - które z nich lepiej sprawdzą się w twojej kuchni?
Płatki powstają ze zbóż, jednak nie każdy zastanawia się w jaki sposób się to dzieje. Proces, dzięki któremu możemy cieszyć się ulubionymi płatkami jest dość złożony. Najpierw ziarna są obłuszczane, pozbywa się w ten sposób okrywy, czyli otrębów, które oczywiście również nadają się do spożycia i są przygotowywane do sprzedaży. Następnie ziarna zgniata się, otrzymując w ten sposób płatki.
Co to jest karob i jak można wykorzystać go w kuchni?
Zdrowe kiszonki ekologiczne – dlaczego właśnie one?
Mleka roślinne - czym zastąpić mleko do kawy, by było pysznie i zdrowo?
Mąki ze starych zbóż – czy słusznie zdobywają popularność?
Obecnie w sklepach można kupić produkty niemal z całego świata. Z lubością odkrywamy nowe smaki, produkty i przyprawy, które w innych miejscach są chlebem powszednim (czasami dosłownie). Jednocześnie przypominamy sobie też składniki, które popularne były kiedyś i fascynujemy się tym, co jedli nasi przodkowie. Z tego trendu wynikło również zainteresowanie dawnymi odmianami pszenicy i w ten sposób odkrywamy obecnie na nowo mąki ze starych zbóż – samopszy i płaskurki.