Blog

Ciecierzyca – kto i dlaczego powinien ją regularnie jeść?

Ciecierzyca – kto i dlaczego powinien ją regularnie jeść?

Ciecierzyca, zwana grochem włoskim, jest kochana za wiele rzeczy. Jest bardzo pożywna, ma przyjemny smak, nawet gdy jest jedzona bez jakichkolwiek dodatków, a ponadto zawiera bardzo dużo białka i innych składników niezbędnych do poprawnego funkcjonowania organizmu. Chociaż wielu osobom kojarzy się jedynie ze składnikiem hummusu, jej lekko orzechowy, delikatny smak sprawia, że można ją wykorzystać na setki sposobów: jako główny składnik obiadu lub śniadania, przekąskę, zdrowy dodatek czy bazę deserów.


Przeczytaj więcej

Moringa olejodajna, czyli cudowne drzewo - co może nam podarować?

Moringa olejodajna, czyli cudowne drzewo - co może nam podarować?

Jest rośliną niezwykle interesującą - kojarzy się z długowiecznością, piękną sylwetką, włosami i skórą, czyli tematami bardzo istotnymi dla wielu osób. Moringa olejodajna, czyli Moringa oleifera to wiecznie zielone, wysokie drzewo tropikalne pochodzące z Indii i Pakistanu, występujące obecnie również w innych azjatyckich, afrykańskich i południowoamerykańskich krajach. Nazywane jest drzewem chrzanowym, w związku z bardzo charakterystycznym smakiem korzeni. Spotkać można się również z nazwą cudowne drzewo, drzewo życia i drzewo długowieczności, ze względu na liczne właściwości prozdrowotne, które są przypisywane tej roślinie.


Przeczytaj więcej

Czy warto stosować naturalne środki czystości?

Czy warto stosować naturalne środki czystości?

Nie jest tajemnicą, że człowiek i jego wygodny tryb życia w najbardziej rozwiniętych rejonach świata jest źródłem problemów całej naszej, wspólnej planety. Jeszcze do niedawna środki czystości zawierające mocne detergenty (kojarzące się ze skutecznością) i intensywnie pachnące były bardzo pożądane, obecnie zauważyć można zmiany w tym zakresie. Mile widziane stają się produkty naturalne, delikatne, stworzone z myślą o alergikach i wszystkich członkach rodziny, również tych najmłodszych. Chociaż funkcjonuje trochę mitów dotyczących tych produktów, środki do sprzątania, prania i zmywania z certyfikatem BIO stają się naprawdę popularne,


Przeczytaj więcej

Fasola pinto – najpiękniejsza odmiana fasoli

Fasola pinto – najpiękniejsza odmiana fasoli

Fasola pinto jest wciąż mało znana, ale kiedy ktoś zapozna się z tą niezwykłą odmianą, szybko poddaje się jej urokowi. Urzeka przede wszystkim oryginalnym wyglądem, który przyciąga wzrok i wyróżnia ją spośród innych. Jest smaczna, ma przyjemną konsystencję i, jak wszystkie rodzaje fasoli, jest bardzo bogata w składniki odżywcze. Jeśli zatem ktoś jej jeszcze nie poznał, warto to nadrobić jak najszybciej.


Przeczytaj więcej

Czy warto używać mleka kokosowego?

Czy warto używać mleka kokosowego?

Mleczko kokosowe powstaje z miąższu kokosa, świeżego lub wysuszonego (zwanego koprą). Chociaż jest to egzotyczny składnik kuchni, został oswojony również u nas i na dobre zadomowił się na półkach polskich sklepów. Mleczko z kokosa pojawia się w wielu przepisach na dania azjatyckie oraz typowo roślinne, jako alternatywa mleka lub śmietanki. Warto mieć je zawsze w domu, ponieważ może przydać się przy wielu okazjach.


Przeczytaj więcej

Tahini, czyli zdrowe masło sezamowe

Tahini, czyli zdrowe masło sezamowe

Tahini, czyli inaczej tahina to masło sezamowe, które powstaje po zmieleniu nasion sezamu, jego nazwa pochodzi z języka arabskiego. W zależności od regionu proces produkcji może być odmienny, jednak różnice nie są wielkie. Pasta jest niezbędna, gdy chcemy przyrządzić wiele z tradycyjnych potraw, które rodowód swój mają na Bliskim Wschodzie (i nie tylko tam). Znana jest już od tysięcy lat, choć nie do końca wiadomo skąd dokładnie pochodzi. Najbardziej prawdopodobne jest jej równoległe odkrycie w różnych rejonach świata, w których znana była jej baza, czyli sezam – jedna z najstarszych roślin uprawnych.


Przeczytaj więcej

Czy warto jeść soję i produkty sojowe? Jak wykorzystać je w kuchni?

Czy warto jeść soję i produkty sojowe? Jak wykorzystać je w kuchni?

Soja jest rośliną niezwykle ważną w rolnictwie, stanowi doskonałe źródło składników odżywczych, dlatego chętnie wykorzystuje się ją jako pokarm dla ludzi i zwierząt, zarówno w formie naturalnej, jak i przetworzonej. Ponieważ doskonale sprawdza się przy wyrobie produktów zastępujących mięso czy nabiał, szybko zyskała popularność w świecie wegetarian i wegan. Choć często można spotkać się z krytyką tej rośliny i powielanych jest wiele mitów na jej temat, naukowcy nie mają wątpliwości – dla większości ludzi jest ona bardzo zdrowa, wskazany jest jedynie umiar. Soja ma właściwości prozdrowotne i jest bardzo wartościowym pokarmem.


Przeczytaj więcej

Olej żywokostowy z gojnikiem – naturalny sposób na ulgę w bólu i piękną skórę

Olej żywokostowy z gojnikiem – naturalny sposób na ulgę w bólu i piękną skórę

Żywokost to znana od wieków, stosowana już w starożytności, roślina lecznicza z rodziny ogórecznikowatych, która występuje w wielu częściach świata. Spotykana powszechnie jest również w Polsce, gdzie znaleźć można cztery jej gatunki. Występuje dziko między innymi w wilgotnych lasach i na łąkach, ale często jest też uprawiana, czasami do celów ozdobnych, ale przede wszystkim leczniczych. Najpopularniejsza odmiana to żywokost lekarski - Symphytum officinale. Jego nazwa sugeruje wpływ na układ kostny, wierzono bowiem, że wspomaga regenerację tkanki kostnej i do takich celów od wieków wykorzystywany był w medycynie ludowej. Rzeczywiście, wpływ ten się potwierdza, a ponadto roślina ta, umiejętnie stosowana, może działać pozytywnie na stawy, mięśnie oraz skórę i włosy.


Przeczytaj więcej

Mąka orkiszowa – zalety, rodzaje, przepisy

Mąka orkiszowa – zalety, rodzaje, przepisy

Orkisz uprawiany i doceniany był już w czasach prehistorycznych, w epoce kamienia, na początku głównie na Bliskim Wschodzie. W czasach Cesarstwa Rzymskiego zboże to podawano gladiatorom. Na naszych terenach popularny był w średniowieczu, jednak później zainteresowanie nim stopniowo przygasało, ze względu na to, że zmodyfikowana pszenica zwyczajna była dużo bardziej wydajna, dawała zdecydowanie lepsze plony i była łatwiejsza w uprawie. Mąka z orkiszu jest bez wątpienia jednym z najzdrowszych rodzajów mąki jakie istnieją, jej wartość odżywcza jest bardzo wysoka. Delikatny, przyjemny smak, który nie narzuca potrawom żadnej charakterystycznej nuty daje szerokie możliwości wykorzystania jej w kuchni. Nadaje się niemal do wszystkiego: pieczenia, gotowania, zagęszczania, do dań wytrawnych oraz słodkich. 


Przeczytaj więcej

Jagody goji - owocowy superfood dobry na wszystko?

Jagody goji - owocowy superfood dobry na wszystko?

Jagody goji, czyli czerwone owoce kolcowoju chińskiego (kolcowoju pospolitego) uprawiane są w Tybecie, Mongolii i Chinach. Ze względu na bogactwo składników odżywczych uważane są za superfood, nazywane są również superowocem lub „owocem młodości”. Najczęściej w sprzedaży można spotkać się z suszonymi jagodami goji, mają one postać drobnych czerwonych nasionek o lekko wydłużonym kształcie. Ich smak jest przyjemny, lekko kwaskowaty i zdecydowanie zachęcający do konsumpcji w nieograniczonej ilości - co jednak nie jest wskazane.


Przeczytaj więcej
pixel