Blog
Masło ghee – zastosowanie, właściwości i znaczenie dla zdrowia
Masło ghee, inaczej ghi, nazywa się czasami „płynnym złotem”. Jest rodzajem masła klarowanego stosowanym w kuchni indyjskiej i pakistańskiej jako główny tłuszcz przy przygotowywaniu posiłków. Tradycyjny sposób produkcji może być odmienny w poszczególnych regionach, dlatego gotowy wyrób często różni się nieco smakiem i właściwościami. Masło klarowane jest tłuszczem zwierzęcym pozyskiwanym z mleka, najczęściej krowiego, jednak istnieją regionalne odmiany, do których używa się mleka bawolego. W Indiach ghee ma również znaczenie religijne, używa się go podczas różnych obrzędów, między innymi do lamp olejnych. Według ajurwedy jest bardzo cenne dla zdrowia, stosuje się je przy wyrobie mieszanek zielarskich, polecane jest także spożywanie go w celu poprawy sprawności umysłu, przywrócenia ogólnej równowagi organizmu i w przypadku problemów trawiennych.
Glutaminian sodu i inne wzmacniacze smaku – szkodliwe, czy nie?
Wzmacniacze smaku to substancje ukryte pod symbolem E z dodatkiem numeru z zakresu 600-699. Dodatki te są szeroko stosowane przy wytwarzaniu produktów spożywczych w celu pogłębienia ich smaku i aromatu. Dzięki temu są one chętniej wybierane w sklepie, a klienci po nie wracają. Bardzo często producenci wykorzystują wzmacniacze smaku, by zaoszczędzić na droższych składnikach takich jak niektóre ekstrakty czy przyprawy, a jednocześnie by zachować wysoki poziom smakowitości oferowanych produktów. Czy rzeczywiście wszystkie dodatki do żywności „E” są dla nas bardzo niewskazane i powinniśmy ich unikać za wszelką cenę? Czy sam glutamin sodu jest szkodliwy i powoduje szereg dolegliwości, o które się go posądza? Warto przyjrzeć się tej sprawie, nie jest tak czarno-biała, jak niektórzy sądzą.
Fasola adzuki - jak i dlaczego warto ją jeść?
Fasola adzuki wywodzi się z Azji i była tam używana już wiele tysięcy lat przed naszą erą. Jest szczególnie ceniona w Japonii i to właśnie z Kraju Kwitnącej Wiśni pochodzi jej nazwa. Można spotkać się także z wymową „azuki”, „aduki” lub „adżuki”, określa się ją czasami mianem „czerwonej soi”. Ta roślina strączkowa została odkryta przez zachodnią kuchnię głównie za sprawą osób na diecie roślinnej, poszukujących dobrych, zdrowych składników zastępujących mięso w diecie. To dlatego spotkać się można głównie z fasolą adzuki w przepisach na potrawy wegetariańskie – kotlety, dania jednogarnkowe czy wytrawne pasty kanapkowe.
Herbata rooibos – zdrowy napar z czerwonokrzewu
Coraz popularniejszy rooibos to napar z liści afrykańskiego czerwonokrzewu. Do Europy trafił po raz pierwszy na początku XX wieku. Nazwa, która się utarła może być myląca - rooibos nie jest spokrewniony z herbatą (Camellia sinensis), którą znamy jako zieloną, czarną czy czerwoną. Wiele osób myli go szczególnie z tą ostatnią, jednak to zupełnie inna roślina, różni się też znacząco smakiem, aromatem i właściwościami. Liście o kształcie igiełek rosną na krzewach o wysokości 1-2 m, ich zbiory zaczyna się w czasie afrykańskiego lata i trwają aż do jesieni, po zebraniu poddaje się je fermentacji, a następnie suszy.
Jackfruit - roślinny zamiennik mięsa o ciekawych właściwościach
Owoc chlebowca staje się coraz popularniejszy, choć wciąż wiele osób nie ma pojęcia o jego istnieniu. Zaskakujące jest zwłaszcza jego wykorzystanie jako… roślinnego substytutu mięsa. Odpowiednio przygotowany może je bowiem z powodzeniem przypominać smakiem, a przede wszystkim konsystencją. To przyciąga do niego spragnionych nowości wegan i wegetarian, a popularność, którą stopniowo zyskuje sprawia, że sięgają po niego również chętnie osoby na diecie tradycyjnej.
Szczoteczka bambusowa – ekologia w twojej łazience
Argumentów za używaniem bambusowych szczoteczek do zębów jest wiele. Przemawiają za tym aspekty ekologiczne, praktyczne, zdrowotne, a nawet… estetyczne. Bambus stał się niezwykle popularnym surowcem, można nawet powiedzieć – modnym, chociaż oczywiście w wielu krajach obecny jest od niepamiętnych czasów jako stały, a nawet niezbędny element codzienności. Nie bez powodu Japończycy uważają go za symbol elastyczności, wytrwałości i odnowy. My jednak odkrywamy go od niedawna i wykorzystujemy coraz śmielej przy produkcji przedmiotów codziennego użytku.
Tapioka – co to jest i jak wykorzystać ją w kuchni?
Tapioka staje się coraz popularniejszym produktem skrobiowym. Ma ciekawe właściwości, dzięki którym jest ceniona w świecie kulinarnym. Uzyskuje się ją z manioku - roślina ta pochodzi z Ameryki Południowej, jej bulwy w stanie surowym są trujące, ale poddane obróbce stają się smaczne i zdrowe, w wielu regionach są podstawą wyżywienia, a ich popularność można porównać do naszych ziemniaków. Czy tapioka jest zdrowa i czy warto wprowadzić ją do swojego jadłospisu?
Płynne kanadyjskie złoto – czy syrop klonowy jest zdrowy?
Syrop klonowy ma fanów na całym świecie, głównie ze względu na niezwykły smak, którego nie da się pomylić z niczym innym. Wiele osób sięga po niego również z powodu właściwości prozdrowotnych, uważając, że w ten sposób dostarcza sobie w przyjemny sposób witamin i składników mineralnych. Niektórzy nawet stosują syrop klonowy na odchudzanie. Inni zastanawiają się czy spożywany w dużych ilościach nie zaszkodzi. Z pewnością warto przyjrzeć się wszystkim aspektom związanym z tym wyjątkowym słodzikiem.
Naturalne środki na komary – czym kierować się przy ich wyborze?
Komary i inne owady potrafią zepsuć ciepły, letni czas. Bywają uciążliwe w domu i lesie, a największym problemem stają się często w czasie przyjemnego wakacyjnego wypoczynku nad wodą. Zależy nam, żeby chronić siebie i swoją rodzinę. Warto chronić się jak najlepiej przed nieprzyjemnymi owadami, jednak w czasie wyboru środków na komary dla niemowląt lub osób skłonnych do uczuleń pojawia się wątpliwość czy popularne repelenty nie zaszkodzą.
Wyjątkowa zielona herbata – sencha
Herbata sencha jest obecnie jednym z najlepiej znanych i najbardziej lubianych rodzajów zielonej herbaty na całym świecie. Początki jej spożywania datuje się już na początek XVIII wieku. Pochodzi z Japonii i tam jest zdecydowanym faworytem – to najczęściej uprawiana i wybierana herbata w tym kraju. Dlaczego Japończycy tak bardzo ją cenią?